Hava keseleri ne işe yarar?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Hava keseleri ne işe yarar?

Cevap:

Hava kesesi nedir?

Hava keseciği olarak da bilinen alveol, akciğerde bronşçukların bittiği bölümde yer alan kese biçimindeki boşlukların son ucudur.Akciğerlerin temel görevi olan kanın temizlenmesi olayı bronş adı verilen kısımların uç bölümünde yer alan hava keseleri yani alveol adı verilen yapılar sayesinde gerçekleştirilir.

Hava keseleri yani alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

Hava kesesi görevleri

Alveoller, akciğerlerin içinde bulunur. Kılcal damarlardaki olan karbondioksiti alıp, kılcal damarlara içlerinde olan oksijeni verirler. Buna madde alışverişi denir. Alveoller kan dolaşımında da görevlidir. Nefes aldığımızda hava; burun, yutak, gırtlak, soluk borusu, akciğerler, bronşlar, bronşçuklar ve alveoller yolunu izler. Alveoller de havayı temizleyip, kılcal damarlara verir. Damarlar tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kangeri kılcal damarlar ile alveollere gelir. Alveoller karbondioksiti alır, bronşlara verir, bronşlar soluk borusuna, soluk borusu burna verir. Burundan da dışarı atılır. Yani alveoller gaz alış-verişini yapar. Yeni alveollere genç alveoller denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir