“Hayırlı Dost Hayırsız Akrabadan Yeğdir” Atasözünün Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Hayırlı Dost ve Hayırsız Akraba

Toplumumuzda gerçek dostluk ve akrabalık ilişkilerine önem verilmektedir. Verilen önemin derecesini anlatmak için bu konuda söylenmiş atasözleri bile vardır. Burada bu atasözlerinden biri hakkında kısa bir açıklama verilmiştir. Sözün özünü belirtmek gerekirse;

Bu atasözünde sıkıntı halinde çözüm için insanın aklına ilk önce yardım alabileceği kişiler gelir ama bazende akla ilk gelenlerin akraba değilde her an için yardım edebilecek dostların varlığına dikkat çekilmiş.

atasözü, deyim, edebiyat

Zora ve sıkıntıya düşen bir insan ilk önce yardımı ve desteği akrabalarından bekler.Ancak akrabalarından yarım ve iyilik bulamaz ve bu beklentileri boşa çıkarsa, o kişi için akrabaları hayırsız ve ve vefasız çıkmış demektir.Buna karşın arasında hiçbir akrabalık bağı bulunmayan arkadaşları ve dostları sınıtıya düşen insanı yalnız bırakmayıp destek ve yardımda bulunursa, kişi için bu dostlar akrabadan daha hayırlıdır.

Akrabalarından daha çok yardımı dokunan ve zorluk anında kişinin yardımına koşan dostları her zaman için akrabadan daha hayırlıdır.Bu yüzden “Hayırlı dost hayırsız akrabadan yeğdir” denişmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir