Önlisans Okuyabilmek İçin Alınması Gereken Puanlar

Üniversitelere girmek için bu yıl iki aşamalı olan LYS ve YGS sınavlardan önlisans (2 yıllık üniversite )veya lisans ( 4 yıllık üniversite ) okuyamayı düşünen öğrencilerin belirli puan barajlarını aşmaları gerekmekte. Burada daha çok önlisans okumayı düşünenlere yönelik bilgiler bulacaksınız. Önlisans okuyabilmek içinde belirli bir puan almak gerekecektir.Eğer ki puansız yerleştirme imkanı olan bir teknik meslek lisesi okumuyorsanız tabi

ösym, sınav, üniversite, öğrenci

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS‘ye girmeye hak kazanabilecek.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

Sponsorlu Bağlantılar

Öğrenci Seçme Sınavı’na (YGS) girerek YGS-SAY-1 (Sayısal) YGS-SÖZ-1 (Sözel), YGS-EA-1 (Eşit ağırlıklı), YGS-DİL puan türlerinin en az birinden 140 ve üstü puan aldığınızda, tercih ettiğiniz takdirde aşağıdaki açıköğretim önlisans ve lisans programlarına kayıt yaptırabilirsiniz. YGS-3 ve YGS4 den baraj puanı olan 140 puanı geçmiş bu durumda 2 yıllık açıköğretim üniversitesine gidebilir.