İnsanlar Hangi Amaçla Aşı Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Aşı nedir? İnsanlar hangi amaçlarda aşı olur?

Cevap:

Aşının tanıtmı

Vücudun hastalıklara karşı bağışıklık kazanması için hastalık mikropları ile hazırlanmış çözeltiye aşı denir.Zayıflatılan hastalık virüsü vücuda verilerek vücudun bu mikroplara karşı dirençli olması ve bağışıklık kazanması sağlanır.

Aşının amacı

Aşının temel amacı ise vücuda bağışıklık kazandırmaktır.Vücudun mikroplara ve hastalık virüslerine karşı dirençli ve dayanıklı olmasını sağlamak amacı ile aşı vurulur.

Mikroplar veya virüslerce oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt verir. Bağışıklık sisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi (Örneğin vücudun gerekli antikoru üretmesi), aşılamanın temel ilkesidir. Bu amaçla hastalık yapma yetisi azaltılmış hastalık etkeni, tüberküloz (BCG) aşısında olduğu gibi, kullanılabilir.

Tüm hastalık etkenleri için hastalık yetisi azaltılmış mikro organizma bulunamayacağı için, etkenin dış kılıfı gibi parçaları ya da salgıladığı maddeler, difteri (DBT) aşısı gibi, kullanılabilir. Aşı, özellikle küçük çocuklara her ne kadar korkutucu ve ürkütücü görünse de aşı sağlık içindir, aşırı veya farkedilemeyecek kadar etkisiz virüsler, salgınlar vb. için hem çok önemlidir hem de faydalı bir önlemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir