İnsanlar Yemek Yemeden Kaç Gün Yaşar?

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme Ve Hayat

Beslenme tüm canlılar için gereklidir. Çünkü bu sayede kazandıkları enerjiyle canlılıklarını sürdürebilirler. Besinler olmadan yaşanabilir mi sorusunun cevabı pek çok faktörle ilişkidir. Yemek yemeden hayatta kalmak su içmeden yaşamaktan farklıdır. Yemek yemeyerek yaşamak, irade ve kararlılıkla mümkün olabilir.Yemek yemeden yaşanılmasında metabolizma da rol oynar. Metabolizma gıdaları enerjiye dönüştürür.

Yemek Yemeden Yaşama Süresi

Sizden Gelen Soru: Bir insan hiç yemek yemeden ne kadar yaşar? 

Cevap: Yemek yemeden hayatta kalmanın süresi, vücut ağırlığına, genetik özelliklere, diğer sağlık sorunlarına ve en önemlisi vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak değişir. Sıvı ve yiyecek olmadan insanlar genellikle 10 ile 14 gün içinde yitip gider (Başlangıçta vücudun ne kadar susuz olduğuna bağlı olarak bu süre bir hafta ile üç hafta arasında değişebilir) Bu durum özellikle şu iki hasta grubunda meydana gelir: 

 • Ölümcül bir hastalığın son aşamasında olan; yapay olarak beslenmesinde bir yarar görülmediği için her türlü seruma uygulamasına son verilen
 • Ölümcül bir hastalığın son evresinde olmadığı halde yaşamlarına son vermek için yemeği ve içmeyi kendi iradeleriyle reddedenler

Sağlıklı insanların yeterli sıvı aldıkları halde hiç yemek yemedikleri durumlar ile ilgili güvenilir bilgi yoktur. Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevi yapan Mahatma Gandhi, ağzına yemek koymadığı halde yalnızca ağzını ıslatacak kadar su içiyordu- 21 gün dayandı. 1997 yılında British Medical Journal isimli bilim dergisinde yer alan bir yazıda, İşkence Kurbanlarının Bakımı için Tıbbi Vakıf isimli kurumdan Michael Peel, 28, 36 ve 40 gün boyunca açlık grevi yapan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermişti. Ancak bu türlü raporların pek çoğu bilimsel kanıtlardan yoksundu. 

Tam açlıktan farklı olarak, su içerek aç kalmak sık görülen bir durumdur. Toplama kamplarında ve yokluk dönemlerinde insanlar bu koşullarda aylarca hatta yıllarca sağ kalabiliyor. Vücut enerjiyi muhafaza etmek için metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizma hızındaki değişim konusu tam olarak bilinmese de, tiroid fonksiyonlarındaki değişiklikler üzerinden izlenebiliyor. Bu yetenek, diyabete yol açan genlerin evrimsel dayanıklılığını açıklıyor, çünkü bu genler geçmişte enerjinin daha ekonomik kullanımına destek çıkarak, yokluk dönemlerinde hayatta kalmayı sağlamıştır. 

Doktorlar, anoreksiya nevroza ve kanserin son aşamaları gibi tam açlığa yakın vakalarla karşılaşırlar. Ölüm, hastanın ağırlığı, normal vücut-kütle endeksinin yarısına indiği zaman veya 12 ile 12.5 arası- organ yetmezliğine veya kalp krizine bağlı olarak oluşur. Normal vücut kütle endeksi18.5 ile 24.9 arasında değişir. Pek çok mankenin vücut-kütle endeksi 17 civarında seyreder. 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(11) Yorum

  Sibel
  29 Temmuz 2016 - 15:35

  Bende aynı şekilde bugün 4. günüm yemek yemiyorum fakat su içiyorum ayrıca sigara da öyle bu bir grev benim için bunalım grevi kramplar var ama idare ediyorum halsiz olup yere düşüyorum birkaç kez oldu bu böyle ama kalktığımda yanıma birileri oluyor ve ben düştüm mü diyorum iyimisin diye sorduklarında ama kötü hissettmiyorum yemek yemyerekte insan yaşayabilir diye düşünüyorum .bu arada demir sana yardımcı olmak istiyorum kabul edersen eğer öğrenci misin .

  Demir
  28 Temmuz 2016 - 03:06

  ;Bugün 7. günümdeyim tabi az önce yediğim bir parça kuru simidi saymazsak evet 7 gündür sadece tütün ve su içiyorum. Tabi ki bir şeyi kanıtlamak için aç kalmıyorum , sadece biraz parasızlıktan tanımadığım bir şehirde yaz okulu yapmak ve aileden para almamak zorunda kaldığım için bu durumda oluyorum. Aslında işin zor kısmı bu değil zor olan kısmı tam olarak , aynı odada kaç yıllık arkadaşlarınla birlikte 7 gündür yemek yemediğini belli etmemek ustalıkla yalan söyleyebilmek burası biraz zorlamıyor değil…Yanlış anlamayın kendimi acındırmıyorum sadece belki ilerde dönüp bunları okurum diye tarih atıyorum .

  golem golema
  11 Eylül 2014 - 15:20

  iyi de be birader, 3 gün aç kaldığını ve onca olumsuz gelişme yaşadığını, nerdeyse ölü gibi olduğunu anlatmışsın, bunca bir sayfaya yakın yazıyı nasıl yazdın anlamadım ki ben 🙂

  Ayşegül
  08 Nisan 2014 - 16:32

  ben geçen hafta cumartesi günü gece iki kere kustum sabah pazar sabahı kustum ve daha hiç kusmadım hiç yemek yemedim pazartesi günü okula gitme dediler ama gittim.salı günüde yemedim doktora gittik hastalımı anlattım ve şunu dedi üzücü haberle 3 gün daha yemek yemese ölür nokta nokta.

  Mehmet
  24 Kasım 2013 - 13:58

  abi nası bi piskopatsın sen ya..!

  Mustafa Eraslan
  17 Haziran 2013 - 16:17

  Bugün aç ve susuz 3. günümdeyim. Ayağa kalkınca ağır bir uyuşturucu kullanmış gibi çöküyorum(iyi kafa yapıyor kısa bir süre) yere yavaşça, 15 saniye sonra düzeliyorum. Kas ve mafsallarımda mecalsizlik var çokça. Hava biraz soğuyunca el ve ayaklarım üşümeye başlıyor(normalde el ayak üşümem asla olmaz). Kendimi uzun müddet açlığa adapte ettiğim için açlık ve susuzluk çekmedim ve gündelik ağır olmayan işlerime devam ediyorum. İlk gün kan şekeri düşüşü sonucu biraz baş ağrım oldu. Ufak amneziler yaşıyorum, az evveldeki detayları hatırlamakta güçlük çekiyorum, düşünce hızım da düştü. Tansiyonum 11.5e 6.5, nabız 65 şuan itibariyle. Yaklaşık 2 kg kaybettim üçüncü günümün dolmasına 4 saat var. Duygularım indirgendi, tevazudan hüzne öfkeden şehvete değin, buna nazaran her alanda iradem keskinleşti. Her insan ömründe bir kere hiç olmazsa 3 gün aç-susuz kalmayı tecrübe etmeli derim.

  ela
  23 Eylül 2012 - 23:24

  ödevime yaradı öğretmen 100 verdi

  Atakan
  30 Temmuz 2012 - 17:40

  Malmısın olum sen

  zsauza
  16 Mayıs 2012 - 19:38

  16. gündeyim 🙂 21 i geçmeyi planlıyorum 3 gün kesinlikle değil, sadece bol bol su içmeniz gerekmekte.

  […] İnsanlar Yemek Yemeden Kaç Gün Yaşar? […]

  Bursa Temizlik
  21 Şubat 2012 - 12:16

  Bence üç gün yaşar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir