Sizden Gelen Soru:

Işık bir saniyede dünyanın erafını kaç defa dolasir?

Cevap:

Işığın Dünya Etrafını Dolaşması

Işık hızı bilinen en bılyük hızdır ve tam olarak ölçülmesi bilim açış ndan büyük önem taşır Işığın uzaydaki ya da boşluktaki yayılma hızı saniyede yaklaşık 300.000 kilometredir. Dünya’dan yaklaşık 150.000.000 km uzakta olan Güneş’in ışığının bize ulaşması 8 dakikadan fazla sürer. Işık bir yılda 9.470.000.000.000 km yol alır. Bu ola­ğanüstü uzaklığa, yani ışığın bir yılda aldığı yola bir ışık yılı denir ve yaklaşık bir değerle 10 trilyon kilometre olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üzerinde yaşadığımız dünya üzerinde,ışığın bir saniyede yol alabileceği iki nokta yoktur.Yani ekvatorun çevresi veya iki kutup arasındaki uzaklık bile,ışığın bir saniyede aldığı yoldan çok daha kısadır.Nitekim bir el çırpma zamanını bir saniye kabul edersek,bu süre içinde ışık, dünyamızı 7 kez dolanır.

Işık saniyede 300.000 km süratle seyahat eder.

Işığın sürati o kadar hızlı ki, bir saniye için dünyanın etrafını yedi buçuk kez dolaşabilir. Bu yüksek sürat, kısa sürede büyük miktarda datayı yollamak için optik iletişim gibi bir çok uygulamada kullanılmaktadır.

Milisaniye saniyenin binde biri, mikrosaniye saniyenin milyonda biri, nanosaniye saniyenin milyarda biri, pikosaniye saniyenin trilyonda biridir.

Işık dünyanın etrafını saniyede yedi buçuk kez dönebilse de, bir pikosaniyede sadece 0.3 milimetre hareket eder (vakumda).

Işık Hızı Hakkında

Işığın ve tüm diğer elektromanyetik dalgaların boşluktaki hızı 299.792.458 metre/saniye dir. Latince celeritas (hız) ismine adden “c” ile ifade edilir. Işığın hızı sadece vakum ortamdayken c‘ye eşittir. Herhangi bir maddenin içinden geçerken (örneğin su, cam vb.) hızı c ‘den küçüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

Işık hızının boşluk için formülü :

ki burada,

 \mu_0=4 \pi \times 10^{-7} N / A^2, boşluğun manyetik geçirgenliği ve
 \epsilon_0 = 8,854187817 \times 10^{-12} C^2 / N-m^2, boşluğun elektrik geçirgenliği

olarak alınır. Buradan boşluktaki ışık hızı saniyede 299.792.458 metre\saniye olarak hesaplanmış olur. Diğer ortamlar için ışık hızı şu şekilde formüle edilmektedir:

 c' = \frac{1}{\sqrt{\mu_0 \mu_r \epsilon_0 \epsilon_r}}

ki burada, μr ortamın bağıl manyetik geçirgenliği ve  \epsilon_r ortamın bağıl elektrik geçirgenliği olarak gösterilmiştir.