İstanbul’da En Çok Yetiştirilen Meyveler ve Sebzeler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

İstanbul’da meşhur meyvesi veya meyveleri neler?

Cevap:

İstanbul’da Yetiştirilen Sebzeler

İstanbul şehir hayatının yoğun olduğu şehirlerden biri olması itibari ile tarıma elverişli arazilerin günden güne azalması da sıkıntı yaratmaktadır.Bu rağmen İstanbul’da tarıma elverişli arazilerde sebze ve meyve yetiştiriciliği yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

İstanbul’da yetiştirilen sebzeler arasında  buğday, arpa, yulaf, çeltik, mısır, bakla, nohut, fasulye, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, patates ve yonca gibi ürünler bulunmaktadır.Aynı zamanda buğday, ayçiçeği ve arpa da üretilmektedir.

İstanbul’da Yetiştirilen Tarım Ürünleri

meyve, beslenme, sağlık

Yine bununla beraber İstanbul’da domates, marul, fasulye, karpuz ve ıspanak gibi sebzelerin üretimi ağırlıkta olmakla beraber, hemen hemen diğer tüm sebzeler de yetiştirilmektedir. Örtü altı tarımı olarak genelde sebze yetiştiriciliği yapılmakta olup, yetiştirilen ürünler; hıyar, marul, taze soğan gibi sebzelerdir. Üretim için en çok plastik seralar ve yüksek tüneller tercih edilmektedir.

İstanbul’da Yetiştirilen Meyveler

İstanbul’da yetiştirilen meyvelere gelince;

Kavun, karpuz, incir, şeftali, elma, dut gibi meyveler İstanbul’da yetiştirilmektedir. Bununla beraber İstanbul’da bir çok meyvenin yetiştirilmesi için elverişli mevsim şartları bulunmaktadır.Örneğin Ayva, Armut, Nar, Üzüm, Erik gibi meyvelerde İstanbul’da yoğun bir şekilde olmasa da yetiştirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  bir belieber kardeş
  14 Aralık 2013 - 17:36

  çok iğrenç :p bencede siteyi güzelleştirin yaa :/

  tilki
  25 Ekim 2013 - 22:17

  nyaaa sivasın ve zonguldak rize vb. hepsinin neyi meşr ödevim var ya bu nasıl site iğrenç güzelleştirin beeeeeee

  eylül ela
  18 Aralık 2012 - 18:45

  hiç hoşuma gitmedi ödevimden 60 aldım hiç araştırma yok diye azar işittim bu bir arkadaslarımın arasında rezil rüsfa oldum buda iki herkez bana güldü bu üç öğretmen de sen dersi dinlemiyormusun diye tekrar azarladı buda dörttt

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir