İstanbul’un En Büyük Hava Limanı Hangisidir?

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Atatürk Hava Limanı

İstanbul şehri bir çok açıdan Türkiye’de ilk başta gelen il olma özelliğini barındırmaktadır. Örneğin nüfus açısından ülkemizin en kalabalık ilidir. Bunun yanında en fazla okur-yazar oranı,en büyük otogar,en fazla turist çeken il gibi daha sayamadığımız bir çok ilk lerede sahiptir. Bu ilkler arasında en büyük havalimanları arasında ilk sırada yer alan Atatürk havalimanı hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Atatürk Havalimanı, eski adıyla Yeşilköy Havaalanı, 1912 yılında Türkiye’de ilk defa sivil  hava ulaşımının başlatıldığı yerdir. 1953 yılında da u luslar arası hava trafiğine açılmıştır. 1985 yılında adı, modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün adı verilerek, Atatürk Havalimanı olarak değiştirilmiştir.Atatürk Havalimanı, istanbul şehir merkezine 24 km uzaklıkta, Batı istikametinde kurulmuş olup, meydana ulaşım; otobüs, taksi, metro ile sağlanmaktadır. Atatürk Havalimanı,

 Uluslararası Havacılık Teşkilatının yaptığı sınıflandırmaya göre CAT II niteliklerine sahip olup, meteorolojik koşulların kötü olduğu zamanlarda bile uçak iniş-kalkışına imkan verebilecek düzeydedir.

Toplam 9.470.554 m² alana sahip olan Atatürk Havalimanı, 62.500 m² iç hatlar ve 179.000 m² dış hatlar terminali, beton kaplamalı 2300×60 m ve 3000×45 m boyutlarında iki adet mevcut pisti ve 3000×45 m boyutlarındaki inşaat halindeki pisti ile Türkiye’nin en büyük havalimanıdır.

İç hatlar terminalinin kapasitesi 7,5 milyon yolcu/yıl’dır. İlave tesisin hizmete verilmesi ile birlikte dış hatlar terminal binası ıse toplam 264 km²’lik alanda 20 milyon yolcu/yıl kapasite, 23 yolcu köprüsü, 224 check-in kontuarı, 74 pasaport kontuarı ve 7.076 araçlık kapalı otoparkla hizmet vermektedir.

TAV firması tarafından işletilen dış hatlar terminalinin hizmete girmesi ile birlikte, mevcut C Terminali, limanın kargo terminaline olan ihtiyacı nedeniyle kargoya dönüştürülmüş ve depreme karşı güçlendirilerek, kargo hizmeti veren firmalara antrepo ve depo olarak kullanılmak amacıyla tahsis edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir