Kaburganın Görevleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Kaburganın görevi nedir?

Cevap:

Kaburganın görevlerini anlatmadan önce kısaca kaburga hakkında bilgi vermekte fayda var.

Kaburga Nedir?

Kaburga, insan vücudunda toplamda 24 adet kemikten oluşur.12 adet sağ göğüs kafesinde 12 adette sol göğüs kafesinde olmak üzere toplamda 24 adet kemik kaburgayı meydana getirir.Kaburga, göğüs kemiği ve omurlarla birleşerek göğüs kafesini meydana getiren kemik topluluğudur.

Şimdi de kaburganın görevlerini açıklayalım.

Kaburganın Görevleri

Akciğerleri, kalbi ve karaciğeri mekanik olarak korumak ve destek sağlamak, soluk alıp vermede diyaframa yardımcı olmaktır. Ayrıca kaburgalar,omuz ve karın kasları için geniş bir taban meydana getirirler.

Soluk alırken kaburgalar yukarı kalkar. Bu hareket diyaframın hareketi ile birlikte göğüs boşluğunun genişlemesine ve böylece akciğerlerin içineburundan hava dolmasına sebep olur. Göğsün genişlemesi; beyin sapındaki soluk alma merkezinin sinir yolları vasıtasıyla kaburga kaslarına sinyal yollaması sonucu gerçekleşir. Bu kasların kasılması ile kaburgalar arasındaki mesafe artar. Soluk almadan sonra diğer kaburga kasları kaburgaları tekrar bir araya çeker ve göğüs kafesini daraltıp soluk vermeyi sağlar.

Kaburga kemiklerinin ilikleri, vücudun kan yapma sisteminin önemli bir kısmını meydana getirir. Bu yüzden kaburga iliği, uzun kemik iliklerinin aksine kırmızıdır, sarı yağ dokusu azdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir