Kafasını Taşlara Vurmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Başını Taştan Taşa Vurmak

Deyimler birden fazla sözcükten oluşan ama kalıplaştığı için bir arada kullanılan söz gurubu olarak tanımlanırlar. Kafasını taşlara vurmak deyimi eline geçen fırsatı ( herhangi bir konuda olabilir ) gerektiği gibi değerlendiremeyip sonuçta üzülmekten başka bir  çıkar yol bulamamak anlamında kullanılır. Deyimler kısa söz gurupları olmalarına rağmen anlam bakımından geniş cümlelerdirde denebilir.

atasözü, deyim, edebiyat

Her insan hayatı boyunca bir çok hatalar yapar.Fakat yapılan bazı hataların kaybettirdikleri çok büyük olduğu için pişmanlık düzeyi daha fazla olur.Sadece yapılan hata sonucu değil bazı durumlarda elde olmayan sebeplerden dolayı da insanların kaybettikleri çok büyük olur ve büyük bir üzüntü yaşarlar.

İşte bu tarz hatalardan yada kaybedilenlerden sonra ortaya çıkan üzüntü ve pişmanlık durumunu ortaya koymak için başını taştan taşa vurdu denilir.Kaçırdığı fırsatlara yanmak ve üzülmek başını taştan taşa vurmak ile eşdeğer bir durum olduğu belirtilir.

Örnek vermek gerekirse; ” Çok hasta olan çocuğunu doktora zamanında götürmediği için başını taştan taşa vuran insanlar tanıyorum.” cümlesinde olduğu gibi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    ata
    13 Mayıs 2013 - 23:41

    çok güzellll

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir