Kalbimin altı göğüs kafesinin bittiği yer ağrıyor, neden?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:
Kalbimin olduğu kısmın altı ağrıyor göğüs kafesinin bittiği kısım neden?
Cevap:

Kalbinizin alt kısmın yani göğüs kafesinizin bittiği kısmın ağrıyor olması olayın kalbiniz ile alakası olmadığını göstermektedir. Büyük ihtimalle kalbinizin alt kısmı yani göğüs kafesinizin bittiği kısmın ağrımasının sebebi ezilme veya çarpma gibi durumlar sonucunda o bölgede bulunan sinirlerin ezilmesidir.

Bunun dışında aşağıdaki ağrı nedenlerine de göz atmanızda fayda var.

Kalp Ağrısı İle Karışan Ağrılar

Sinirsel ağrılar: Gergin, stres altındaki insanlarda kalp ağrısına benzer ağrılar görülebilir. Özellikle bayanlar sinirlerle alakalı ağrılar daha fazla görülebilir. Bununla birlikte her iki elde de uyuşma, çarpıntı ve ağız kuruluğu gibi belirtiler görülebilir. Durduk yere, dinlenirken kalbinize iğne batar gibi, bıçak ucu batması gibi ağrılar da gördüğünüz de korkmamalısınız.

Eğer ağrıyan yeri parmak ucunuz ile gösterebiliyorsanız gerçek kalp ağrısı değil demektir ve bunun sinirsel ağrılar olduğu bilinmelidir. Kalp damarlarının darlığına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar belli bir noktada olmaz, el ayası kadar genişlikte bir bölgede hissedilir. Aynı zamanda sadece elde uyuşma olması da genellikle kalp hastalığının belirtisi olarak kabul edilmez. El uyuşması ile birlikte sıkıntı hissi, göğüste veya sırtta ağrı olursa kalp hastalığından şüphelenmek gerekir.

Panik atak: Psikolojik kökenli bir rahatsızlık olan panik atak, kalp krizi bulguları gibi bulgulara sahiptir. Çarpıntı, sıkıntı ve fenalık hissi, ölüm korkusu şeklinde ortaya çıkar. Yine aynı şekilde sol kolda uyuşma ve göğüste ağrı gibi belirtileri de vardır. Bu yüzden panik atak geçiren hastalar kalp krizi geçirdiklerini düşünerek acil bir şekilde doktora giderler.

Panik atak ortada hiçbir ters giden şey yokken ortaya çıkar.Birden bire nabız hızlanır ve nefes alıp vermeler zorlaşır ve ölüm korkusu ortaya çıkar.

Kalp krizi ile panik atak arasındaki en önemli fark nefes darlığıdır. Panik atakta nefes darlığı  yani nefes alamama durumu ön plandadır. Ancak kalp krizinde çok nadiren görülen bir durumdur. Panik atakta hastalar “yeteri kadar nefes alamadıklarından” “ciğerlerinin tam olarak dolmadığından” “derin nefes alma ihtiyacı hissettiklerinden” bahsederler.

Üşütme ağrıları: Soğukta veya cereyanda kalınca derin nefes alırken batma şeklinde bir ağrı görülür. Bu gibi durumlarda göğüs bölgesinde ağrılar görülebilir. Bu ağrılar genellikle uzun süreli ağrılardır. Oysa kalp ağrıları uzun süreli değildir ve ortalama 15 dakika sürer.

Kaburga ağrıları: Çarpma, düşme gibi durumlarda kaburga üzerinde yer alan sinirlerin ezilmesine bağlı olarak uzun süreli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılarda aynı sinirsel ağrılar gibi geniş bir bölgede değil bir noktadadır ve nefes alıp vermeyle artıp azalırlar.

Kostal Kondrit veya Tietze Sendromu: Kaburgaların sternum kemiğine bağlandığı yerlerde küçük kör eklemler vardır. Bu eklemlerin enflamasyona uğraması göğsün üşütülmesi ile olur. Bu gibi durumlarda göğüste bellli noktalarda ağrılar meydana gelir. Ağrıyan yeri parmağınız ile gösterebiliyorsanız korkmanıza gerek yok demektir. Bu ağrı öksürük ile artar. Gövdenizi sağa veya sola döndürdüğünüzde ve derin nefes aldığınızda yine ağrı artar.

Reflü ağrıları: Göğüs bölgesinin tam orta noktasında görülen bu ağrı genellikle yanma veya spazm şeklindedir. Buna ek olarak mide şikayetleri de söz konusudur. Ağıza acı su gelmesi, ağır yemeklerden sonra uzanınca ağrının olması ve aç kalınca midede yanma hissi olması reflü olduğunu gösterir.

Aorta yırtılması ağrıları: Kalpten çıkan aorta isimli damarların yırtılması göğüste ve sırtta kalp krizi ağrısına benzer şiddetli ağrılara neden olabilir.

Kalp zarı iltihabı (Perikardit) ağrısı: Nefes alırken göğüsteki ağrının şiddeti artar ve boyuna yayılır. Hasta dik durduğunda veya öne eğildiğinde kendiliğinden hafifler.

Sponsorlu Bağlantılar

Akciğer kaynaklı ağrılar, emboli ve zatürre: Akciğer kaynaklı ağrılarda öksürük, ateş, nefes darlığı gibi şikâyetler daha ön plandadır.

Göğüs Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Korkmamanız gereken ağrılar
1- Öksürükle birlikte ortaya çıkan göğüs ağrıları
2- Kolları yukarı kaldırırken ve vücudu sağa sola çevirirken ortaya çıkan ağrılar
3- Ağıza acı su gelmesi
4- Ağrıyan yeri parmağınızın ucu ile gösterebilme
5- İğne batar gibi yada bıçak ucu batar gibi ağrılar hissetme
6- Her iki elde de uyuşma olması varsa korkmamak gerekir.

Dikkat etmeniz gereken ağrılar
1- Ağrı baskı ve yanma şeklinde boyunda, çenede ve göğüste oluyorsa
2- Efor sarfedince ortaya çıktıysa,
3- Soğuk havaya çıkınca ağrı artıyorsa,
4- Sigara, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarınız var ise
5- Ağrı ile birlikte bulantı, soğuk terleme, aşırı halsizlik gibi sorunlar varsa,

Bu gibi durumlarda bir doktora görünüp kalp muayenesi yaptırmanızda fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(8) Yorum

  Aleyna
  30 Ekim 2016 - 19:42

  Sağ gogsumun alt kısmında 15 dakikadır geçmeyen bir sıkışma var ve bu derin nefes almamı zorlaştırıyor. Sürekli olan bu sıkışma artık beni korkutuyor. Sizce nedeni ne olabilir?

  sezen
  28 Ekim 2015 - 12:48

  suan göğsümde sızıntı şeklinde bir ağrı var. tarif edemiyorum. yaklaşık 1 ssattir devam ediyo

  admin
  17 Eylül 2015 - 11:11

  Uzun süreli ağrılar tehlikeli olabilir. Bu yüzden size tavsiyemiz en kısa zamanda bir doktora görünmenizdir.

  Hakan
  17 Eylül 2015 - 11:04

  İyi Günler,
  Yaklaşık bir yıldır sol göğsümün yaklaşık 2 cm altında derin bir ağrı var. Ağrı yüzünden bazı hareketlerimde kısıtlı davranmak zorunda kalıyorum. Hafif bir sol kol uyuşması var. Göğüs ağrısı ise sürekli devam etmektedir. Bazen hafif bir yanma hissi de veriyor. Fitness ile uğraşıyorum göğüs çalışırken ağrı ortadan kalkıyor. Sporu 2 hafta bırakırsam ağrı kaldığı yerden devam ediyor.

  Sebebi ve Önerileriniz Nelerdir?

  Şimdiden Teşekkürler

  Pınar
  15 Eylül 2015 - 14:07

  Merhaba ben aylardır sırtımda ve Gögüs altında ağrı şikayetim var ve kalbim den yukarıya doğru damarlarımın yandığını hissediyorum nefes alırken bıçak saplaniyor kaburgama kardiyoloji doktoruna gittim tahliller, ekg, efor hepsi yapıldı kalpte hiç bir sıkıntı görünmüyor ben ne yapmalıyım

  Esra
  06 Temmuz 2015 - 11:56

  Dün kalp ağrısı başladı sol alt bölgede ve aynı zamanda sol kolda ağrı. Şiddetli değil ama uzun süreli hafif bir ağrı. Bugün de bir şey saplanırmış gibi oluyor geçiyor. Aynı zamanda nefes alamama ve mide bulantısı da var. Çok stres yaptım, bu aralar kalp krizi haberleri çok diye. Neden böyle olmuş olabilir. Cuma gününe randevu aldım ama bilgi almam gerek çok korkuyorum

  admin
  27 Haziran 2015 - 12:47

  Kaburganız ezilmiş ve şişmiş olabilir. Öksürdüğünüzde de sarsıldığınız için ağrı hissedebilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bu şişlik geçmez ve şikayetleriniz devam ederse doktora başvurunuz.

  zeynep
  27 Haziran 2015 - 11:47

  sol kaburgamın bitişinde hafif bir yükseklik var .Ben şuan soğuk almışım ve ondan dolayı öksürüyorum. Öksürdüğümdede sol Kaburgamın bitişi ağrıyor .Neden?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir