Kamış Kalemden Nasıl Yararlanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen  soru:

[box type=”success” ] Kamış kalemden nasıl yararlanır? [/box]

Cevap:

Kamış Kalemden Faydalanma

Yazı yazma ve çizim aracı olan kalemlerin günümüzde bir çok versiyonu bulunmaktadır. Tarihte kullanılan kamış kalemler günümüzde pratik olmadıkları için pek fazla kullanılmazlar.Kamış kalemler nadiren kullanılır ve daha çok hattat sanatı için kullanılır. Güzel yazı yazmak ve hat sanatı için kullanılan kamış kalemler en çok bu alanda faydalanılır.

Sazlardan ve kamışlardan yapılan bu kamış kalemlerin kullanıldığı hat sanatı,  yazının dekoratif amaçlı olarak kullanılmasıyla oluşan bir görsel sanattır. Bu sanatta normalde kullanılan düz yazının istendiğinde nasıl bir görsellik aracı olarak kullanılabileceği görülür. Bu işlemde kullanılan araçlardan biri olan kamış kalemi anlatmaya çalışacağız.

Bkz: Kamış Kalemler Hakkında Detaylı Bilgi

kamış kalem

Hüsn-i hatta kullanılan kamış, ekseriya, İran ve Irak”tan getirilirdi. Tabii rengi sarı olan kamışlar, bir yıl boyunca at gübresinin içine yatırılır, bir takım yanmalardan sonra, koyu kahve rengini alır, sertleşirdi. Ancak bu ıslah ve terbiye ameliyesinden sonra kullanılırdı. Bu ıslah, sıcak ülkelerde güneş altında yapılırdı.

Kamış kalem ne çok ince, ne çok kalın olmalı. Rengi parlak ve siyaha yakın, düzgün ve yuvarlak, boğum araları bir karış olmalıdır. Bu özellikteki bir kamış kalem, mermer, taş veya cam üzerine atıldığı zaman, tiz bir ses çıkarır. Yazma bir eserde, kamış kalemin özellikleri şöyle anlatılmaktadır: “Evvela, hüsn-i hat yazanlara kalemin alasını ve mürekkebin ranasın ve kâğıdın zibasın görmek gerektir. Kalemin alasın oldur ki, kızılı pek ola ve aklığı pek az ola ve damarları doğru ola, zira damarları doğru olmazsa, kalemi şak itdikte, eğri şak olur, doğru şak olmaz. Eğri şak olan kalemden hüsn-i hat gelmez ve kalemin kalınlığı evsat ola ve uzunluğu on parmak ola.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir