Kana Geçen Besin İçeriklerine Ne Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Kana geçen besin içeriklerine ne olur?

Cevap:

Besinler vücuda alındıktan sonra kana karışmaları ve hücrelere taşınabilmeleri kadar küçük parçalara bölünmesi gerekir.Buna ise sindirim denir.Vücuda alınan büyük besin parçaları vücuttaki bazı salgılar sayesinde iyice parçalanır.Bu parçalanan besinlerde bulunan karbonhidratlar, proteinler ve yağların sindirimi ince bağırsakta tamamlanır ve sindirilen besinler ince bağırsakta bulunan ve tümür denilen çıkıntılardan kana verilir.

Tümür denilen çıkıntılarda (eldiven parmakları gibi) çok sayıda kılcal kan damarı bulunur. Sindirilen besinler tümürlerden emilerek kana geçer ve kan yoluyla hücrelere taşınır.

Besin içeriklerinden su, mineraller ve vitaminler sindirime uğramadan kalın bağırsağa gelir ve kalın bağırsakta bir süre bekletildikten sonra kalın bağırsaktan emilerek kana verilir ve kan yoluyla hücrelere taşınır.

Sonuç olarak kana geçen besin içerikleri kan vasıtası ile vücudun enerjiye ihtiyacı bulunan bölgelerindeki hücrelere taşınmaktadır.Bu hücrelerde vücudun ihtiyacını karşılamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  helin
  25 Eylül 2014 - 15:19

  allah cezanızı vermesin çünkü siz bize lazımsınız

  irem
  28 Eylül 2013 - 15:01

  çok teşekkürler çok güzel birsiteniz var

  kübra akman
  01 Kasım 2012 - 14:29

  çok güzel

  kübra akman
  01 Kasım 2012 - 14:28

  çok güzel bir yazı yazmıuşsınız teşekkür ederim derslerime yardımcı olduğunuz için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir