Kar Yağarken Kar Taneleri Neden Birleşmez?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Kar yağarken neden birleşmez?

Cevap:

Bu sorunun cevabını bende kar taneleri birleşmez diye biliyordum fakat internette biraz araştırma yapınca aşağıdaki soruyu ve cevabı buldum.TÜBİTAK’ın resmi sitesinde sorulan soruya verilen cevap beni de şaşırttı.Kar taneleri hava birleşmez yada birbirine yapışmaz diye biliyordum fakat verilen cevabı görünce fikrim değişti.Soruyu ve cevabı olduğu gibi sizinle paylaşıyorum;

Sorulan Soru: Selamlar. Benim merak ettiğim, kar taneleri havada neden birbiriyle yapışmaz; toprağa veya yaprağa değdiği anda birbiriyle yapışma başlar? (Murat Durusoy)

Cevap:

Kar taneleri limit hıza ulasana kadar havada hem bir birleriyle, hem de sıvı su damlacıklarıyla çarpışıp onlara yapışır. Biz buna meteorolojide çarpışma-birleşme teorisi deriz. Kar kristalleri çarpışma-birleşmeyle çok büyüdüklerinde de bir kaç kar kristali oluşturacak şekilde parçalanırlar. Çarpışma ve yapışma olmayıp buluttan ayrılan bir kar tanesi, yere yine tek bir kar tanesi olarak düşseydi, dünyada doğru dürüst miktarda kar yağışı gözlenemezdi. Kar kristalleri ancak değişmeyen limit (terminal) hıza ulaşınca oto yolda ayni hızla giden otomobiller gibi bir birleriyle çarpışmadan yere düşerler. Bizim çıplak gözle gördüğümüz limit hıza ulaşmış kar kristalleridir. Aslında limit hızda da olsa rüzgar vb nedenlerle çarpışan kar kristalleri de bir birleriyle yapışabilir. Bunu gözlemek için örneğin kar yağışının filme alınıp yavaş çekimle incelenmesi gerekir.

Mikdat Kadıoğlu

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir