Karne Notu

Şu günlerde eğitim döneminin sonu için yavaş yavaş karnelere yazılacak not ortalamalarını hesaplama işlemleri öğrencilerin tatlı bir telaş yaşamasına neden oluyor. Karnelere yazılacak not artalamaları aynı zamanda öğrencinin dönem sonunda alacağı takdir yada teşekkür belgesinide belirleyeceği için ayrıca  bir heyecan yaratmakta. Bunun için kendi kendinize kullanabileceğiniz not ortalama hesapları hakkında bilgiler vereceğiz.

Eğitim Öğretim yılının sona ermesine az zaman var. Öğrenci veliler için Karne notu, takdir puanı, teşekkür puanı hesaplamasını anlatacağım. İlköğretim, Ortaöğretim ve Lise düzeyi okullarda Takdir ve Teşekkür puanı hesaplama için için gerekli bilgileri sitemize ekledik.

İlköğretim Takdir teşekkür puanları yeniden değişti. Bir öğrencinin takdir alabilmesi için derslerin dönem puanları ortalamasının en az 85, teşekkür alabilmesi için derslerin dönem puanları ortalamasının en az 70 olması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu durum şöyle bir sonuca yol açıyor. 5′lik sisteme göre ağırlıklı ortalaması 4,95 olan birisi takdir alamayabilir veya ortalaması 4′ün altında biri teşekkür alabilir. Yani bu hesaplama sisteminin 5 lik sistemle kıyaslanması yanlış hesaplamalara yol açabilir.

2011 Takdir ve Teşekkür Hesaplama

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddesi şöyledir;

“Ödüllendirilecek Davranışlar ve Ödüller

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca, örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;

 

a) 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar “Teşekkür,

b) 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname”,

c) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar “Üstün Başarı” (EK-7)

ç) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar “Başarı” (EK- 7/1)

Ayrıca, ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında almış olduğu notlarla istenilen başarıyı gösterememesine rağmen aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyan öğrencilere; öğretmenlerin veya okul yönetiminin önerisi üzerine “Onur Belgesi” (EK-8) ile ödüllendirilir. Bu ödüller öğrencinin dosyasına işlenir.

a) Ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye girmek.

b) Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı göstermek.

Karne Notu Hesaplama

Sponsorlu Bağlantılar

Okulların tatile girmesine az bir süre kala öğrencilerin kafasında karne ortalamam kaç, taktir-teşekkür alırmıyım, sınıfta kalırmıyım gibi sorular oluşmaya başladı. İlköğretim, Ortaöğretim ve Lise öğrencileri için karne ortalamasını hesaplamayı anlatacağız.

Bir öğrencinin takdir alabilmesi için o dönemki karne ortalamasının 85 ve üstü, teşekkür alabilmesi için ise 70 ve üstü olması lazım. Yani yeni sisteme göre karne ortalaması 5′lik sisteme göre değil puana göre hesaplanıyor.

Karne Ortalaması Hesaplama

Karne ortalamanızı hesaplamak için tüm derslerinizin puanlarını o dersin haftalık saatiyle çarpın. Çıkan sonuçların hepsini toplayın ve haftalık toplam ders saatine bölün. ( ör: Hergün 6 ders görüyorsanız haftada 30 ders ) Çıkan sonuç sizin o dönemki karne ortalama puanınızdır. Eğer puanınız 70′i geçiyorsa teşekkür, 85′i geçiyorsa taktir alırsınız. ( 1′iniz olmaması şartıyla )