Karpuzu Soğutmak İçin Güneşe Mi Koymalı?

Havaların yavaşda olsa ısınmaya başladığı şu günlerde oldukça sık sorulan bir soru var,hatta bu soru üniversiteye giriş sınavlarında bile sorulmuştur. Nedeni sorunun basit bir fiziksel olay ile ilgili olmasıdır. Sorumuz şu “Kesilmiş bir karpuz güneş ışığını doğrudan alan bir yere bırakıldığında biraz soğur neden? “. Sorunun cevabı olayın basit bir fiziksel olayla açıklanabilmekte ve buharlaşma olayı cevabın temelini oluşturmakta. Eğer ki buharlaşma olayını iyi anlamışsanız cevabı bulanlar arasına girebilirsiniz demektir.

karpuz, meyve

İşte Kesilmiş Karpuzun Güneş Altında Soğumasının Nedeni

Bir madde hal değiştirirken ya ısı alır yada ısı verir.Örneğin buz erirken ortamdan ısı alır.Su buharlaşırkende ortamdan ısı alır.
Tersini düşünürseniz su buharı yoğunlaşırken ve su donarkende ortama ısı verir. Bu yüzden yağmur ve kar yağarken havanın biraz ısınmasının sebebi budur.

Denizden çıktığımızda veya elimizi yüzümüzü yıkadığımızda serinlememizin sebebi veya terleme yoluyla vücudun sıcaklığını sabit tutması,terli insanların vücudundaki terin buharlaşırken vücut sıcaklığının düşmesi ve hastalanması hep bu yüzden.Kesilen karpuzun güneşe bir süre tutulması sırasında buharlaşan karpuz sularının karpuzu soğutmasını sağlar.Buz dolapları ve klimalarda bu prensiblere göre çalışır.