Kasnak Nedir? Kasnak Ne İşe Yarar?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Kasnak nedir ne işe yarar?

Cevap:

Kasnağın Nedir?

Miller arasındaki mesafenin uzun olduğu durumlarda döndüren mildeki güç ve hareketi bir veya birkaç kayış yardımıyla döndürülen mile iletmeye yarayan makine elemanlarına kasnak denir.

Dökme demirden imal edilmiş olan bu kasnak elektrik motoru milinden aldığı hareketi kayış yardımıyla döndürdüğü mile aktarmaktadır.

Kasnakların Özellikleri

  • Kasnaklar da dişli çarklarda olduğu gibi dönme hareketini iletirler.
  • Birbirine aynı iple(zincirle) bağlı düz kasnakların dönme yönleri aynı; ters bağlı kasnakların dönme yönleri ise zıttır.
  • İkiden fazla kasnak bulunan sistemlerde aradaki kasnakların son kasnağın tur sayısına etkisi yoktur. Ancak dönme yönüne etkisi vardır.

Kasnağın Kısımları

Bir kasnağın genel olarak üç ana kısmı bulunmaktadır

İspit: Kayışın temas ettiği çember kısmına denir.

Göbek: Kasnağın mile takılmasını sağlayan kısımdır.

Gövde: İspitle göbeği birleştiren kısımdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

Yukarıda sayılan kasnağın kısımları yukarıdaki resimde görülmektedir. Bu kasnakta gövde kısmı kollardan meydana gelmiştir. Bunun nedeni kasnağın ağırlığını azaltmaktır. Küçük çaplı kasnakların gövdeleri dolu olarak imal edilir. Dökme demirden imal edilmiş olan bu kasnağın üzerinde henüz talaşlı imalat işlemi yapılmamıştır. Göbek kısmına merkezden milin geçeceği delik delinip işlenecektir. Ayrıca kayışın oturacağı kanallar da kayış ölçülerine göre işlenecektir.

Kasnağın Kullanıldığı Yerler

Kasnaklar takım tezgâhlarında, dikiş makinelerinde, tarım aletlerinde, benzinli ve dizel motorlarda, tekstil makinelerinde, vinçlerde, kaldırma ve taşıma makinelerinde kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    THE PUNISHER
    24 Eylül 2017 - 19:26

    çok teşekkürler hocam slayt yaparken epey yardımcı oldu eyvallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir