Kayaçların insan hayatındaki etkileri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Kayaçların insan hayatındaki etkileri? [/box]

Cevap:

Kayaçların insan hayatına etkileri

Ayrışarak toprak olan kayaçlar yer kabuğunun da esas malzemesidir. Bütün canlıların beslenme ve barınması için gerekli olan ana malzeme kayaçlardır. Kayaçlar insan hayatının her alanında varlığını göstermektedir.

Kayaçlar insan hayatı için çok önemli bir yere sahip olan yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca süs eşyası yapımında, enerji kaynağı olarak da kullanılır. Birçok sanayi dalının ham maddesidir. Bünyelerindeki birçok element veya mineraller değerli madenleri oluşturmaktadır.

kayaçlar

Kayaçların toplumsal etkileri

Kayaçlar, insanoğlu için kültürel ve teknolojik anlamda büyük bir etkiye sahiptir. Homo sapiens ve diğer insansılar tarafından iki milyon yıldan beri kullanılan kayaçlar, insanlar için teknolojinin temel ögelerinden biridir. Taşların madenlerden çıkartılarak çeşitli amaçlar için kullanılması, en eski teknolojik ilerlemelerden biridir. Ancak bu süreç çeşitli yerlerde farklı madenlerin ve taşların bulunması nedeniyle farklı zamanlarda ilerleme gösterdi.

Tarih öncesi devirler arasında Taş çağı, Bronz çağı ve Demir çağı gibi çağlar yer almaktadır. Her ne kadar Taş çağı görünürde tüm dünya medeniyetleri üzerinde sona erdiyse de, birçok kayacın, binaların ve altyapıların inşasında kullanılmasına devam edilmiştir. Kayaçlar bu anlamda kullanıldığında kesme taş adıyla anılır…

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  selin
  27 Eylül 2014 - 14:22

  allah razı olsun :)))

  Cazscsa
  18 Eylül 2014 - 17:26

  Oha Taşşş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir