Kilogramdan küçük kütleleri ne ile ölçeriz?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:
Kilogramdan küçük kütleleri neyle ölçeriz?
Cevap:

Kilogramdan küçük kütleleri ölçmek için elektronik teraziler kullanılır. Eşit kollu teraziler çok hassas ölçümleri yapamadıkları için kilogramdan küçük olan gram ve miligram cinsinden kütleleri elektronik teraziler ile ölçeriz.

Elektronik teraziler hakkında kısaca bilgi verelim;

Elektronik Teraziler

Elektronik teraziler kilogramdan küçük kütleleri de kilogramdan çok daha büyük kütleleri de ölçebilen terazilerdir. Tonlarca ağırlığındaki kütleleri ölçer, miligram cinsinden kütleleri de ölçer. Özellikle laboratuarlarda kullanılması için 0,001 mg veya daha duyarlı elektronik teraziler geliştirilmiştir. Eletronik teraziler kütleyi ölçer ve sonucu bir ekran üzerinde otomatik gösterirler. Elektronik terazilerin çok hassas olanları da vardır hassas olmayanları da vardır.

Örneğin bakkal, manav, marketlerde sıklıkla gördüğümüz elektronik terazi türleri, ölçülen cismin tutarını da hesaplayıp satıcıya gösterir ve malın üzerine yapıştırılsın diye bir de etiket  verir.

Bir çok elektronik terazi çeşidi bulunmaktadır. Özelliklerine ve çalışma şekillerine göre sıralamak mümkündür. Bu teraziler elektrikli teraziler, elektriksiz teraziler, tek kefeli veya iki kefeli teraziler, digital ve analog teraziler şeklinde sınıflandırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir