Sizden Gelen Soru:

Doğadaki su döngüsü özet?

Cevap:

Su Döngüsünün Önemi

Yeryüzünde yaşamlarını sürdüren canlılar; güneş enerjisi dışında kalan ihtiyaçlarının çoğunu topraktan karşılarlar. Canlıların ihtiyaç duydukları su, oksijen ve diğer maddeler bir kez kullanıldığında tükenseydi; hepsinin çoktan yok olması gerekirdi. Canlılar için vazgeçilmez olan su ve oksijen gibi yaşamsal maddeler doğada bir döngü içindedir. Denizler, göller, akarsular, karalar ve hava arasında su alışverişi; yeryüzündeki yaşam koşullarının sürekliliğini sağlar.

Ayrıca bakınız: Doğada Su Döngüsü Nasıl Olur? Detaylı Açıklama

Sponsorlu Bağlantılar

Su Döngüsü Nedir?

Suyun yeryüzü ile hava arasındaki dolanımına SU DÖNGÜSÜ (su çevrimi) adı verilir. Yukarıdaki resimde gördüğünüz numaralar su döngüsünün gerçekleşme aşamalarını anlatmaktadır. Dikkatlice inceleyim ve yorumlayalım.

Su Döngüsünü Nasıl Gerçekleşir? Özeti

Doğada suyun döngüsü, yeryüzündeki suların güneş enerjisi etkisiyle buharlaşmasıyla başlar.Su buharının yükseklerdeki soğuk havanın etkisiyle yoğunlaşarak yeryüzüne dönmesiyle devam eder.

Yeryüzündeki suların buharlaşması ve yoğunlaşması arasında bir denge vardır.Havadaki su buharının çoğalması, aynı oranda yağış demektir.Doğadaki suyun dolaşımı ve sürekliliği güneş enerjisi ile sağlanır.Çünkü buharlaşma ve yoğunlaşmanın gerçekleşmesi için ısınma – soğuma gerekir.