Sizden gelen soru:

Mahkeme tarihimi öğrenmek istiyorum? 

Cevap:

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen UYAP bilgi sistemi sayesinde bütün davalı ve davacılar durumlarını hemen öğrenebiliyorlar. Hem davalı hemde davacılar dosya durumlarını kolay bir şekilde takip edip öğrenebiliyorlar.

UYAP bilgi sistemi sayesinde mahkeme tarihini öğrenme, mahkeme günü ne zaman, dosya durumu ne, hakkınızda açılan dava var mı yok ve daha fazlasını öğrenebiliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

uyap

Uyap Sms uygulamsı için :

http://www.uyap.gov.tr/sms/sms.html

Uyap internet : https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/giris.jsp

Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı (UYAP) bünyesinde hizmet veren Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama Sistemi, e-Devlet Kapısı’nda hizmete başladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, e-Devlet Kapısı’nın hizmet verdiği ”www.türkiye.gov.tr” internet adresi üzerinden verilen hizmet sayısı 50′nin üzerine çıktı.

Sponsorlu Bağlantılar

18 Aralık 2008′de 22 farklı hizmetle faaliyete başlayan e-Devlet Kapısı, Hizmet çeşitliliği ile birlikte yeni kurumları da bünyesine almaya başladı. Bu bağlamda e-Devlet Kapısı’na, UYAP bünyesinde hizmet veren Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama Sistemi eklendi.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama Sistemi ile vatandaşlar UYAP’ta kayıtlı, kendilerinin taraf olduğu dava dosyalarını listeleyebiliyor ve bunların detaylarını görüntüleyebiliyor.

e-Devlet Kapısı’nda işlem yapabilmek için PTT merkezlerinden şifre almak, elektronik imza ya da mobil imza sahibi olmak gerekiyor.

PTT Genel Müdürlüğü yetkilileri, e-Devlet Kapısı hizmetlerinin sunulmaya başlamasından bu yana PTT iş yerlerinden yaklaşık 16 bin şifre zarfı verildiğini kaydetti.