Makbule Hanım Kaç Yaşında Öldü?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Makbule hanim kaç yaşında öldü?

Cevap:

Makbule Hanımın Ölümü

Makbule Hanım yada Makbule Atadan olarak bilinen Atatürk’ün kız kardeşi evlendikten sonra ise Makbule Boysan ismi ile anıldı. Makbule Hanım 1885 yılında Selanik’de dünyaya geldi. 18 Ocak 1956 yılında ise Ankara’da hayatını kaybetti. Mustafa Kemal Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım öldüğünde 71 yaşındaydı. Makbule Hanım 71 yaşında ölmüştür.

Makbule Atadan Hayatı

1885 yılında Selanik’te doğdu. Balkan savaşlarından sonra annesi Zübeyde Hanım ile birlikte İstanbul’a yerleşti. Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Ankara’ya gitti. Bir süre ağabeyi Mustafa Kemal ile kaldıktan sonra Çankaya Köşkü arazisi içinde kendisi için inşa edilen Camlı Köşk’e yerleşti.

1930’da Atatürk’ün isteğiyle Fethi Okyar’ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım, birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi 1935’de milletvekili Mecdi Boysan ile evlendi.

Ağabeyi ile ilgili anılarını Büyük Kardeşim Atatürk (1952) ve Ağabeyim Mustafa Kemal (1952) adlarıyla yayımlandı. 18 Ocak 1956 tarihinde saat 12:55’te 71 yaşındayken Ankara’da vefat etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir