Marmara Bölgesi Platoları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Marmara Bölgesi ve Platolar

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Balkan Yarımadası ile Anadolu arasında köprü niteliği ile Avrupa ve Asya’yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yer şekilleri bakımından sade görünümlü olan bölge, bölgeler arasında ortalama yüksekliği en az olandır. Platonun ne olduğuna kısaca değinirsek ;

platolar çevresindeki doğal yapılara oranla daha yüksek olan  geniş düzlüklerdir. Platolar ülkemizde oldukça fazla alan kaplarlar. Marmara bölgesi içinde yer alan platolarla ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

Marmara Bölgesinde aşınmış tepelikler, dalgalı araziler,geniş yer tutar.Bölgede yer alan platolar ise aşağıdaki gibidir.

 • Çatalca platoları
 • Kocaeli platoları
 • Biga platoları
 • Gelibolu platoları

Adapazarı Ovası’nın doğusundan başlayarak, Silivri’ye kadar devam eder. Marmara Bölgesi’nin kuzeydoğu topraklarını kapsayan bu bölüm İstanbul Boğazı ile ikiye bölünür. Doğudaki kısım Kocaeli Yarımadası ve Adapazarı Ovası, batıdaki kısım ise Çatalca Yarımadası’dır. Bölüm akarsular ile parçalanmış olup, yer yer tepeliklere sahiptir. Ortalama 150 – 200 metre yükseklik gösteren bu tepeler plato özelliği taşır.

Yıldız Dağları Bölümü, Marmara Bölgesi’nin kuzeybatısını oluşturur. İsmini alanın büyük bir alanını kaplayan Yıldız Dağları’ndan alır. Batıda, Bulgaristan sınırından, doğuda Durusu Gölü’ne kadar uzanır.Yıldız Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında Karadeniz iklimi etkilidir. Doğal bitki örtüsü makilik olup, yaklaşık 150 metre yükseklikten sonra ormanlar başlamaktadır. Yıldız Dağları’nın batı kısımları plâto özelliği taşır, ve bu alandaki verimli tarım arazilerinde buğday, ayçiçeği, şeker pancarı ve mısır tarımı yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  hasan
  23 Aralık 2014 - 20:37

  be deme adam uğraşmış

  begüm
  22 Aralık 2014 - 20:38

  BERBAT BU NE HİÇ GÜZEL DEĞİL BERBAT ne biçim yapmışsınız be.Sen buna ödev mi diyom

  damla
  20 Aralık 2014 - 18:12

  hiç güzel cevaplayamamışlar hiç beğenmedim

  batuhan
  06 Aralık 2014 - 13:34

  hem platolardan hemde ovalardan bahsetmiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir