Marmara Bölgesindeki İç Ovalar Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

 Marmara bölgesindeki iç ovalar?

Cevap:

İç Ova Nedir?

Kıyılardan uzakta bulunan iç bölge ovalarının büyük bir bölümü eski göl tabanları ile çöküntü alanlarında yer alır. Ülkemizde, Üçüncü Jeolojik Zamanda kıvrım olaylar, ile toptan yükselme ve alçalmalar da görülmüştür. Toptan yükselme ve alçalmalar, Dördüncü Jeolojik Zamanda da devam etmiştir. Bu olaylar sırasında Türkiye’nin birçok yerinde çöküntü alanları meydana gelmiştir. Zamanla göl sularıyla kaplanan çöküntü alanlarının akarsuların getirdiği alüvyonlarla dolması sonucu göller kurumuş ve iç bölge ovaları oluşmuştur.

Adapazarı Ovası

Marmara Bölgesi İç Ovaları

Marmara bölgesinde bulunan iç ovalar Adapazarı ve Sapanca ovalarıdır.

Adapazarı ovası

Kuzey Anadolu Fay Kuşağının batısında yer alan Adapazarı Ovası, Sakarya Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla kaplıdır. Sapanca Nehri’nin getirdiği alüvyonlar, Sapanca Oluğu’nun Marmara Denizi ile bağlantısını kesmiş ve Sapanca Gölü meydana gelmiştir. Çok verimli olan ova yüzeyinde Sakarya Nehri, Karadeniz’in çökmesiyle yatağını derinleştirip şimdiki boğaz vadisini oluşturmuştur.

Sapanca ovası

Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerinde Sapanca ilçe merkezinin de yer aldığı dağ eteği ovasıdır. Bu ova dağların kuzey yamaçlarından inen derelerin taşıdığı alüvyonlarla oluşmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir