Matbaadan Önceki Yıllarda Ne Kullanılırdı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Matbaadan önceki yıllarda ne kullanılırdı? [/box]

Cevap:

Matbaacılık, bir tür çoğaltma işlemidir. Hem metin hemde görüntülerin kâğıt ve benzeri yüzeyler üzerine basılması ve çoğaltılması işlemidir.Peki bu baskı ve çoğaltma işlemi olmadan yani matbaadan önceki yıllarda ne kullanılırdı? 

Matbaadan önceki yıllarda yazma ve çoğaltma işlemi el ile yapılırdı. Matbaanın yaptığı işe el ile yapıldığı için hem çok yavaş hemde yazma ve baskı işlerinin çoğaltılması çok uzun zaman alıyordu.

Ayrıca bakınız: Matbaa İcat Edilmeden Önceki Durum Nasıldı?

yazı

Kitapların elle yazıldığı ve çoğaltıldığı dönemlerde bilginin üretilmesi, yayılması ve yararlanmaya sunulması çok yerel, hatta sınırlı oluyordu. Bir yapıttan çokça çoğaltılamadığı için çevreye ve başka ülkelere bu eserin ulaşması zor oluyor, öteki ülkenin bilginleri buluşu zamanında öğrenemiyor, böylece bilimsel çalışmalar ve buluşlar matbaa icat edilmeden önce daha ağır ilerliyordu.

Matbaa olmadığı için eserler el ile yazılıyordu ve doğal olarak çoğaltılamıyordu.Çoğaltılsa bile az sayıda ve uzun sürelerde çoğaltılabiliyordu.Çoğaltılan eserlerde dünyanın dört bir yanına ulaştırılamıyordu.Bu yüzden bilimsel anlamda ve ilim yönünde toplumlar daha çabuk ilerleyemiyordu.

Tıpta, edebiyatta, bilimde ve diğer dallarda ilerleme matbaanın eksikliğinden çok yavaş bir şekilde ilerlemekteydi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir