Matbaanın İcadından Önceki ve Sonraki Durum Nasıldı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen  soru:

[box type=”success” ] Matbaanın icadından önceki ve sonraki durumu? [/box]

Cevap:

Matbaanın icadından önceki durum hakkında daha önce sorulan bir soruya cevap vermiştik. Matbaanın icadından önceki durumun nasıl olduğunu öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp ilgili yazımıza göz atın.

Bkz: Matbaa İcat Edilmeden Önceki Durum Nasıldı?

Şimdi de matbaanın icat edilmesinden sonraki durumu inceleyelim;

Matbaanın icad ile birlikte bilginin çoğaltılması ve dağıtılması daha da kolaylaşmış ve insanlar çağdaş medeniyetlere daha hızlı kavuşma fırsatı bulmuşlardır. Kitapların, dergilerin, gazetelerin ve diğer basılı metaryallerin matbaa vasıtası ile yapılması aynı zamanda iletişimde de matbaanın ne kadar büyük rol oynadığı görülmektedir.

matbaa, kağıt, yazı, kitap

Matbaacılık, iletilmek istenen mesajı kâğıt vb. yüzeyler üzerinde basılacak şekilde bilgisayarda tasarlama ve basarak çoğaltma işidir. Bilginin gelecek kuşaklara aktarılması, çoğaltılması, yayılması matbaacılığın bulunması ile olmuştur.Günümüzde matbaacılık sadece bilgiyi aktarmakla kalmayıp her türlü tanıtım faaliyetlerinin yapılmasında basılı materyallerle önemli rol oynamaktadır. Kitaplar, dergiler, gazeteler, broşürler, afişler, ambalajlar matbaacılık alanının ürettiği ürünlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanındaki hızlı gelişim matbaacılık sektörünü de olumlu yönde etkilemiştir. Matbaacılık alanında bilgisayarı ve otomatik matbaa makinelerini kullanmasını bilen nitelikli iş gücüne gereksinim her geçen günartmaktadır.

İnsanların kültürel ihtiyacı olan kitap, dergi, gazete vb. basılı ürünlerin oluşturulması ile imalat ve üretim sektörünün ihtiyaç duyduğu ambalajların üretilmesi ve baskısının yapılması matbaacılığın çalışma alanlarıdır.

Ülkemizde kamuya ve özel sektöre ait birçok matbaa işletmesi bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız: Günümüzde Matbaanın Durumu

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir