Matematiği anlamıyorum, ne yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Matematik öğrenmek

Matemati,ği anlamak yada matematik öğrenmek kişisel bir yetenek değildir. Bir resim yapmak yada şarkı söylemek gibi matematik bilmek yetenek ile alakalı değildir. Bir insan çok çalışarak ressam olamaz, çok çalışarak güzel şarkı söyleyemez ama çalışarak matematik öğrenebilir. Yani isteyen herkes matematik öğrenebilir.

Matematik öğrenmedeki tek unsur doğru yöntemi bilmektir. Birisi matematikte başarılıysa ve siz matematikte başarısız iseniz, o doğru yöntemi biliyordu ve siz yanlış yöntem uyguluyorsunuz demektir. Matematik öğrenmek için gerekli unsurları bilmeniz ve doğru bir çalışma yöntemi uygulamalısınız.

Matematiği anlamanın yolları

Ders öncesi 5-10 dakikalık bir genel bakış çok önemlidir. Genel kavramlar ve konu üzerine ön bilgi edinmeniz konuyu anlamanız açısından büyük yardımcınız olur. Bunu evde yapmasanız dahi sınıfa 5 dk erken gelmeniz yeterli olacaktır.

Hastalık yada başka bir nedenden dolayı dersi kaçırdığınızda, bir arkadaşınızdan yardım alın. Konu hakkında size kısaca bilgi vermesini isteyin. Ve verilen ödevleri arkadaşlarınızdan alın.

Anlamadığınız ve öğrenmekte güçlük çektiğiniz konuları öğretmeninize sorun. Anlamadığınız yerleri yada soruları öğretmene sorarak öğrenin. Anlamadığınız yerleri geçiştirirseniz ve öğrenmeden atlarsanız, bundan sonraki kısımları da anlamazsınız.

Derste aldığınız notlarınız net ve okunması kolay olsun. Sadece öğretmenin anlattıklarınız yazmayın, aynı zamanda öğretmenin söylediği, kavramlar hakkında anlayışınızı arttıran şeyleri de yazın.

Öğretmeninizin verdiği örnek problemleri yapın. Ve öğretmeninizin sizi derse kaldırmasını beklemeyin. Cevabı bildiğiniz zaman elinizi kaldırın

Ev ödevinizi verildiği gün yapın. Aynı gün ödevlerinizi yaptığınızda, kavramlar aklınızda daha kalıcı oluyor.

Okulunuzda bir Matematik Merkezi varsa, açık olan saatleri öğrenin ve biraz yardım alın.
Bir çalışma grubuna katılın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir