Meslekler hangi ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır?

Sponsorlu Bağlantılar

Soru:
Mesleklerin ortaya çıkış nedeni nedir?
Cevap:

Mesleklere ihtiyaç duyulması

Meslek ismi Arapça kökenli bir kelimedir. Tarih boyunca bir çok mesleğe ihtiyaç duyulmuştur. Geçmişte ihtiyaç duyulan bir çok meslek olup günümüzde ihtiyaç duyulmadığı için kaybolup gitmiştir. Aynı zamanda geçmişte ihtiyaç duyulmayıp günümüzde ihtiyaç duyulan ve ortaya çıkan bir çok meslek de olmuştur.

Meslek kelimesinin manasına göz atmakta fayda var. Türk Dil Kurumu’nda meslek isminin tanımı şöyledir;

Belli bir eğitim ile kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, insanlara yararlı mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kuralları belirlenmiş iş.

İnsanların çeşitli zamanlarda çeşitli ihtiyaçları olmuştur. Bu ihtiyaçlar ortaya çıktıkça, bu ihtiyaçları giderecek kişilere ihtiyaç duyulmuştur. Örneğin elbise dikme ihtiyacını karşılamak için elbise diken insanlar ortaya çıkmıştır ve bunlara terzi denilmiştir.

Özetle, meslekler insanların ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkmıştır. 

Mesleklerin ortaya çıkışına örnekler

İhtiyaç duyulan her mesleği yapan kişiler, bunun karşılığında para kazanacağı için bu meslekleri öğrenme ve geliştirme eğiliminde bulunmuştur. Zaman geçtikçe ihtiyaç duyulan meslekler değiştiği için insanlıkta bu değişime ayak uydurmuştur.

Eskiden insanların evlerinde sergi olarak kullandıkları keçeler vardı. Keçecilik mesleği ile uğraşanlar insanların bu ihtiyacını karşılardı. Ancak zamanla halı ve kilimler ortaya çıktığı için insanlar keçe yerine halı ve kilimleri tercih etmeye başladı. Keçecilik mesleği de ortadan kalkmış oldu.

Günümüzde bilgisayar tamircileri var ancak eskiden böyle bir meslek bulunmuyordu. Çünkü bilgisyar diye bir şey yoktu. Bilgisayarlar hayatımıza girdikten sonra, bozulan bilgisayarları tamir edecek insanlara ihtiyaç duyuldu ve bilgisayar tamircileri ortaya çıktı.

Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç olarak mesleklerin ortaya çıkma nedenleri her zaman insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olduğunu bilmek gerekir. Arz-talep meselesidir. Bir ihtiyaç ortaya çıkar ve insanlar bunu talep eder ve bu talebi karşılamak için arz oluşturulur. Bu da mesleklerin ortaya çıkışını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir