Mesleklere neden ihtiyaç duyulur ve sebepler nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Mesleklere neden ihtiyaç duyulur ve sebepler?

Cevap:

İnsanların belki bir alan üzerine eğitim alarak, bilgi ve becerilere dayalı olarak yaptıkları işlere meslek denir. Meslekler bir şeyler üretir, hizmet verir ve bunun karşılığı olarak da para kazanır. Peki meslekler neden ortaya çıkmıştır ve mesleklere neden ihtiyaç duyulur?

Özetle meslekler insanların ihtiyaçlarına göre ortaya çıkar. Yani insanlar bir şeylere ihtiyaç duyması sonucunda meslekler ortaya çıkar. Bunu örneklerle anlatmak gerekirse;

İnsanlar hastalandıkları ve bu hastalıklardan kurtulmak istedikleri, hastalıktan dolayı ölümler olmaması için bu hastaları iyileştiren tabipler yani doktorluk mesleği ortaya çıkmıştır. Görüleceği gibi hastalıktan kurtulma isteğinden dolayı doktorluk mesleği ortaya çıkmıştır.

meslekler

Yine aynı şekilde uzayı araştırabilmek, başka yaşamlar olup olmadığını öğrenmek için uzay mühendisliği meslekleri ortaya çıkmıştır. Okuma yazma öğrenmek, eğitim almak vb ihtiyaçlardan dolayı öğretmenlik mesleği ortaya çıkmıştır. Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Görüleceği üzere her farklı bir ihtiyaçtan dolayı farklı bir meslek ortaya çıkmıştır. Ve bu mesleklerin ortaya çıkış amacı insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmektir. Mesleklere ihtiyaç duyulmasının sebebi de her geçen gün insanların farklı ihtiyaçları ortaya çıkması ve bu ihtiyaçları karşılayacak mesleklere ihtiyaç duyulmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir