Metronun Tarihçesi ve Tarihi Gelişimi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Metro Nedir?

Metro bir toplu taşıma aracıdır. Tren gibi raylar üzerinde hareket eder ancak farkı yeraltında olmasıdır. Metro    kullanmadaki amaç meydana gelen trafik yoğunluğunu azaltmaktır. Bu amaçla bir çok büyük şehirde kullanım amacı budur. Ülkemizde de büyük şehirlerde kullanılmaktadır. Önceleri trafik sorununa çözüm için geliştirilen metrolar günümüzde uçaklarla yarışacak hız ve konfora sahip hale gelmişlerdir.

Hızlı taşımacılık için kullanılan şehiriçi raylı sistem ve bu sistemde çalışan trendir. Metro hatları diğer demiryolları gibi zeminde yer alırlar. Fakat demiryollarından farklı olarak yer altından ilerlerler.

Metro’nun Tarihi

Büyük şehirlerdeki yoğun trafik sıkışıklığı bakımından kolaylık sağlamak amacıyla yeraltında çalışan elektrikli trenler “metro” diye isimlendirilir. Kolayca anlaşılacağı gibi, metroların çalışmasında esas yeryüzündeki trafik yoğunluğunu azaltmak,bunun bir bölümünü yeraltına çekmektir. New York, Londra, Paris, Moskova gibi büyük ve kalabalık şehirlerdeki metrolar, yeraltında kesişen tüneller,geçitler,paralel çalışan hatlarla gerçekten akıl almayacak kadar karmaşık, fakat o ölçüde de düzenli bir örgü halindedir.

Metronun tarihi boyunca geri gidecek olursak, bu tür ilk yeraltı treninin 1863 yılında Londra’da çalışmaya başladığını öğreniriz. Ancak o tarihte çalışan metronun tam anlamıyla ilkel olduğunu özellikle belirtelim. Londra’da 1863 yılında çalışan metro, buharlı makinesi dolayısıyla dumanın kolay çıkaçağı menfezler bulunması için yeryüzüne yakın bir derinlikte işliyordu. 1890 yılında bunların yerine elektrikli trenlerin kullanılmasına başlandı. Elektrikli trenler, yapıların temelleri, gaz ve elektrik ana borularıyla sakıncalı bir ilişkiye meydan kalmamasını sağlayacak kadar derinde çalışmaktaydı. O zamandan bugüne Londra metrosu büyük ölçüde gelişmiş, teknolojinin ve son buluşların uygulandığı bir metro örgüsü olmuştur.

Dünyanın en büyük yeraltı trafik örgüsü olan New York metrosu ilk kez 1904 yılında açılmıştı. Elektrikli yeraltı trenleri, çağdaş uygarlık düzeyinde ve bugünkü büyük şehirlerin ağır, yoğun trafik yükü açısından, en güvenilir, en hızlı ulaşım sistemidir. Büyük metro örgülerine sahip şehirlerde, metro istasyonlarına iniş ve çıkış “hareket eden” merdivenlerledir. Otomatik çalışan, kendiliğinden hareketli merdivenler, yolcuların metro istasyonlarındaki platformalara inmelerini sağlar. Boşalan metrolardan yolcuları yeryüzüne çıkarır.

Metro sistemlerinde bütün trafik kontrolları otomatiktir. Metro arabalarının (vagonların) kapıları,trenler istasyonlara ulaştıkları zaman basınçlı havayla otomatik olarak, kendiliğinden açılıp kapanır. Her şey tıkır tıkır, hiç aksamaksızın çalışan bir saat düzeniyledir.Her hat,belirli bir zamanda ancak bir tren tarafından kullanılabilecek bir düzenle belirtilmıştır.

İstanbul’da “Tünel” adıyla bilinen metro 17 Ocak 1875 tarihinde törenle işletme açılmıştır. Bu metro 626 metre mesafeli iki istasyon arasında çalışır. Karaköy’den binenleri Tünel’in üstbaşına çıkarır.Beyoğlu tarafından gelenlerde aynı yoldan Karaköy’e inerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı taşımacılık için kullanılan şehiriçi raylı sistem ve bu sistemde çalışan tren. Metro hatları diğer demiryolları gibi zeminde yer alırlar. Fakat demiryollarından farklı olarak yer altından ilerlerler.

Havadan tek ray üzerinde giden trenin patenti, 1821’de alındı, 1824’te de gerçekleştirildi.1801’den bu yana işlemekte olan Alman Schwebahn’ın kelime anlamı, “süspansiyonlu demiryolu”dur. Alwek tipi adını alan sistem de tek raylı olup, vagonlar beton bir kirişin üzerinde gider.

Yine tek raylı bir sistem olan Safage, 1956’da Teksas’ta denendi. Vagonlar, dizel motoruyla yürütülen, lastik tekerlekli, inip kalkabilen arabalar aracılığı ile asılıyorlardı.

İlk Otomatik Demiryolu

1927 yılında işlemeye başlanan sürücüsüz tren, o günden bu yana posta treni olarak çalışmaya devam etti. Aynı tür bir tren, Belçika’nın başkenti Brüksel’de çalışıyor.

Yeni bir buluş da, altında bulunan motorları nedeniyle yerin biraz üzerinde gittiği için, harekete hemen hiçbir direnç göstermeden yol alan araştır. Su üzerinde giden Howercraft ilkesinden tren ulaşımında yararlanılması sonunda doğan bu aracın, geliştirilme çabaları sürmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  İbrahim
  27 Mayıs 2015 - 10:37

  Burada 8 in karekökü 1489 yılında bulundu

  maceracı
  09 Mart 2014 - 19:06

  muhteşem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir