Miligramdan Tona Kadar Uzanan Modern Dünyanın Ölçü Sistemi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Ölçü Birimleri

Ölçü tartı alanında inkılap yapılmadan önceki dönemde kullanılan birimler osmanlı döneminden kalmıştı ve bu birimler ticari anlamda çeşitli karışıklıklara neden oluyordu. Kullanılan ölçü birimlerinden bazıları bir şehirden diğerine bile farklılık gösterebiliyordu.Bu karmaşaya bir son vermek için   ölçü birimlerinde değişiklik yapıldı.

Modern Ölçü Birimleri

AĞIRLIK ÖLÇÜLERİ

1 gram (gr)                       1000 mg

1 kilogram (kg)               1000 gr

1 ton                                    1000 kg

1 onunce (oz)                   28.350 gr

1 pound (lb)                          0.4536 kg

Sponsorlu Bağlantılar

1 küçük ton                     0.9072 ton

1 büyük ton                         1.0161 ton

Osmanlı zamanında kullanılan ağırlık birimi ise en yaygın itibari ile dirhemdi.Ağırlık ölçülerine gelince bu gurubun temel birimi dirhem idi. Dirhem Mısır’da 3,0889 gram, İstanbul’da 3.207 gram idi. 400 dirhem bir okkayı oluşturuyordu. İstanbul için bir okka 1,282 gram ağırlığı ifade etmekte idi. Diğer şehirlerde okkada küçük farklılıklar görülebiliyordu. Okka yerine vakiyye ve kıyye tabirleri de kullanılıyordu. 44 okka bir kantarı, 4 kantar da bir çekiyi ifade etmekte idi ki, bu hesaba göre, 1 kantar 56,408, 1 çeki de 225,632 kilograma karşılık geliyordu. Ancak sonradan 195 okka yani 250 kilogram 1 çeki denildi. Bir başka ağırlık ölçüsü olan batman ise aynı zamanda yüzey ölçüsü olarak da kullanılmış, farklı ülkelerde farklı zamanlarda farklı standartları ifade etmiştir.

Altın ve kıymetli taşların ölçümünde kullanılan temel birim ise de kırattır. Kıratın alt ve üst birimleri ve bunların birbirlerine oranları şu şekildedir. 1 3/7 (Bir tam üç bolü yedi) dirhem bir miskali oluşturur. Miskalin 1/4’üne denk, dengin 1/4’üne kırat, kıratın 1/4’üne buğday, buğdayın 1/4’üne fitil, fitilin 1/ 2’sine nakir, nakirin 1/2’sine kıtmir, kıtmirin 1/2’sine zerre denilirdi.

1782 sayılı kanun ağırlık ölçülerinde de batı standartlarını hakim kılmıştır. Artık ülke içinde ve dışındaki alış-verişlerde miligramdan tona kadar uzanan modern dünyanın ölçü sistemi esas alınacaktır. Kuyumculukta ise yeni şekli ile 2 desigram ağırlığa tekabül eden kırat da kullanılabilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir