Milli Bayramlarımız Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Milli Bayramları

Milli bayramlar milletçe kutlanan,milli birlik ve beraberliğin pekiştirildiği günlerden oluşur. Bu bayramları dini bayramlarla karıştırmamak gerekir çünkü bu günlerde milli birlik ve beraberliğin sürekli hatırlanarak devam ettirilmesi amaçlanır. Nedeni ise şöyle açıklanabilir, milli birliği olmayan bir devletin uzun süre varlığını devam ettiremeyeceği gerçeğidir.

Ülke olarak birlik ve beraberliğimizi pekiştiren ve bütün bir ulus şeklinde kutladığımız özel günler milli bayramlarımızdır. Bu milli bayramları kutlarken atalarımızın bize emanet ettiği bütün değerleri hatırlar ve onların kahramanlıklarını anarız.

Milli bayramlarda resmi kurumlarda bayraklar asılır, özel program ve etkinlikler düzenlenir, okullarda sınıflar süslenir, sokaklar, caddeler ve evlerin balkonları bayraklarla donatılır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi olarak kutladığı Milli Bayramlar aşağıdaki gibidir;

İşte Milli Bayramlarımız

 1. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
 2. 30 Ağustos Zafer Bayramı
 3. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Her sene 19 Mayıs tarihinde kutlanan Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, türklerin ilk milli bayramlarından birisidir. Mustafa Kemal^Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkması ile Kurtuluş Savaşı başlamış sayılır. Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilen bu bayram, her yıl şenlikler ülke çapında kutlanır.

“Gençlik ve Spor Bayramı” ismi ile ilk olarak 20 Haziran 1938 tarihli kanunla kutlanmaya başlamıştır. 1995 yılında ise “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak ismi değiştirilmiştir. Gençler armağan edilen bir bayram olduğu için her sene 19 Mayıs ülke çapında törenlerle kutlanır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Her sene 30 Ağustos tarihinde kutlanan Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramlarından birisidir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anısına kutlanan bir bayramdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlığında Dumlupınar’da kazanılan bu zafer, 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos 1922’de sona ermiştir. Bununla birlikte ülke topraklarının geri alındığı gün olarak 30 Ağustos kutlanır.

İlk olarak Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de 30 Ağustos 1923 tarihinde kutlanılan bu bayram, 1935 yılında Zafer Bayramı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca 30 Ağustos günü resmi tatildir. Bütün astsubay ve subay rütbe değişiklikleri de 30 Ağustos tarihinde gerçekleşir. Her yıl askeri okullar bu tarihte mezun verir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, en önemli ulusal bayramlarımızdan birisidir. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla beraber 1 Kasım tarihinde kutlanmaya başlanan bu bayram TBMM’nin açılışı ile beraber 23 Nisan Millî Bayramı şeklinde de kutlanmaya başlandı. Bu iki bayram 1935 yılında 3 Nisan Millî Bayramı ismi ile birleştirilerek beraber kutlanmaya başlandı. 1980 yılında ise “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ismini almıştır. Bu bayram TBMM’nin açılışı ile birlikte egemenliğin padişahtan alınıp halka verilmesini ve saltanatın kaldırılışını kutlamak amacını taşır. Bu bayrama Çocuk Bayramı denilmesinin nedeni ise savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları sevindirmektir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923 yılından TBMM tarafından Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte Cumhuriyet Bayramı kutlanmaya başlanmıştır. Her sene 29 Ekim tarihinde Türkiye Cumhuriyet’i ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kullanan milli bir bayramdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülke çapında şenliklerle ve geleneksel fener alayları ile kutlanır. Bu bayram için 28 Ekim günü öğleden sonra ve 29 Ekim günü tam gün olacak şekilde resmi tatil ilan edilir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türkiye’nin en büyük bayramı olarak ifade edilmiştir.

2 Şubat 1925 tarihinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif 19 Nisan’da  TBMM tarafından kabul edilmiştir. Böylece 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1925’ten itibaren rsmi bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(7) Yorum

  nalan
  10 Mayıs 2015 - 10:38

  teşekkür ederim projem için idi …..

  muhammed
  01 Mayıs 2014 - 22:25

  Allah razı olsun

  mustafacan
  14 Nisan 2014 - 16:31

  cok teşekür ederim projeme yardımı oldu bakalım kaç alcam

  ece
  04 Nisan 2014 - 09:29

  Allah razı olsun ödevim için çok yardımcı oldu.

  şeyma
  28 Kasım 2013 - 16:14

  bence çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllll .

  emre
  06 Kasım 2013 - 19:54

  la bunakadar saçççççççççççççma

  mehmet
  10 Nisan 2012 - 22:37

  orada 2 tane 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı yazıyoooooo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir