Mimari restorasyon bölümünü okuyup DGS ile mimarlık bölümüne yapmak mümkün mü?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Ben mimar olmak istiyorum ve mimari restorasyon bölümünü okuyup dgs ile mimar olmak istiyorum sizce bu ne kadar doğru bu bolumu okuyup boşta kalır mıyım bide hangi lise çıkışlı olduğu önemli mi? 

Cevap:

Evet, 2 yıllık Mimari Restorasyon bölümü okuyarak DGS sınavına girip Mimarlık bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bunun ne kadar doğru olup olmadığına ise siz karar vermelisiniz.

Genellikle Mimari Restorasyon bölümünden Mimarlık bölümüne geçiş yapılması fazla tavsiye edilmiyor. Çünkü Mimari Restorasyon bölümü okuduktan sonra üst düzey çizimler ve tasarımlar yapmanın mümkün olduğu söyleniyor. Fakat sizin için 2 yıllık ve 4 yıllık olması çok önemli ise bu şekilde DGS sınavına girerek Mimarlık bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

mimar, yapı, proje

Mimarlık bölümünü okuduktan sonra boşta kalıp kalmamanız ise tamamen size bağlı. Kuru kuruya bu bölümü bitirirseniz büyük ihtimalle iş bulmakta zorlanacaksınız. Ancak okulu okurken aynı zamanda kendinizi geliştirip, ekstra kurslar ile dil ve mesleki kurslar alırsanız boşta kalmazsınız.

Bildiğim kadarıyla hangi lise olduğu artık pek farketmiyor. Çünkü önemli olan o bölümün hangi puan türü ile aldığı. Tercih etmek istediğiniz bölümün puan türünden yüksek almaya gayret etmeniz yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    faith
    12 Şubat 2016 - 11:18

    peki hangi bölümden mimarlığa geçiş yapılması oneriliyor ve mimarlıgın stajı kaç yıl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir