Mitoz neyin temelidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:
Mitoz neyin temelidir?
Cevap:

Mitoz eşeysiz üremenin temelidir. Temeli mitoz bölünmeye dayanan eşeysiz üreme, bir canlının yada bir hücrenin kendine benzer yeni canlılar oluşturmasına denir.

Ayrıca insan vücudundaki hücre sayısının artıran temel etken de mitozdur.

Eşeysiz üreme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve oluşan yeni canlılar arasında kalıtsal çeşitlilik yoktur. Ve eşeysiz üremede oluşan yeni canlılar ana canlının birebir genetik kopyası şeklinde olur.

Tek hücreli organizmalardan olan bakteri, arkea ve protistler gibi canlılar için ana üreme yöntemi eşeysiz üremedir. Bununla birlikte bir çok mantar ve bitki de bu şekilde ürer.

Eşeysiz üreme beş farklı şekilde görülür. Bunlar;

  1. Bölünme
  2. Tomurcuklanma
  3. Vejetatif Üreme
  4. Rejenerasyon (Yenilenme)
  5. Sporla Üreme

Bölünerek Üreme: En hızlı ve en basit eşeysiz üreme şekli olan bu bölüme, tek hücreli canlılarda meydana gelir. Bölünme ile eşeysiz üremeye örnek vermek gerekirse amip, bakteri, öglena, paramesyum gibi canlılar örnek verilebilir.

Tomurcuklanma ile Üreme: Bu bölünme şeklinde ana canlının vücudunda tomurcuk şeklinde bir çıkıntı oluşur. Ve bu çıkıntı büyüyüp gelişerek yeni bir canlıyı oluşturur.

Vejetatif Üreme: Bir bitkinin yaprağından veya dalında yeni bitki oluşması olayına denir.

Rejenerasyon ile Üreme: Yenilenme olarak da bilinen bu üreme şekli, bir canlının kopan veya dokusunun yenilenerek yeni bir canlı meydana getirmesi olayıdır.

Sporla Üreme: Olumsuz çevre şartlarına dayanıklı özelleşmiş hücrelere spor denir. Çevreye yayılmaları hava, su ve çevre şartları ile olur. Uygun hava koşulları meydana gelince mitoz ile gelişerek yeni canlıyı meydana getirirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir