Muhabbet kuşları kaç aylıkken çiftleşir? Muhabbet kuşları kaç yaşında çiftleşir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Muhabbet kuşları kaç aylıkken çiftleşir? [/box]

Cevap:

Muhabbet kuşlarının çiftleşme yaşı

Muhabbet kuşları çiftleşebilmesi olgunluğa erişmelidir. Muhabbet kuşlarının olgunluğa erişme zamanı ise 9 aylık olduklarında olur. Yani muhabbet kuşları 9 aylık iken çiftleşebilirler. 9 aylık olduklarından itibaren çiftleşmeye başlarlar ve üremeye başlarlar.

Muhabbet kuşları, bir sene içerisinde birkaç defa kuluçkaya yatıp yavru verebilirler. Bir dişi Muhabbet kuşu 5 sene süreyle yavrulayabilir. Bir üremede 4-6 yumurta verirler ve kuluçka süreleri 19 gündür.Kuluçkaya yalnız dişi kuş yatar. İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar.

Muhabbet kuşu

Yumurtlamak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak yada aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Kuluçkanın 6’ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtaların hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi yada eşi ile ilgilenilmesinden, kafes yada yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  Hüseyin
  13 Eylül 2017 - 13:01

  45 aylık muhabet kuşu ciftlesirmi

  Doğan
  08 Temmuz 2017 - 23:38

  8 aylık olmak üzere 1 çift kuşum var ama hep kavga yapıyorlar ve ayrı tüyolar ne yapılması gerekir bu konuda

  arda
  21 Ağustos 2015 - 17:29

  benimde erkek olgun dişi yavru

  irem
  26 Haziran 2014 - 16:21

  a.s hayır çiftleşmezler

  mustafa
  23 Haziran 2014 - 23:51

  s.a arkadaşlar benim erkek kuşum yavru 2 – 3 aylık ama dişi olgun çifleşirlermi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir