Mustafa Kemal’in askerlik mesleğini seçmesinin sebebi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Mustafa Kemal’in askerlik mesleğini seçmesinin sebebi nedir? [/box]

Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk neden asker oldu?

Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı kazanmasında ve bugünlere kadar gelmesindeki en büyük pay hiç şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk daha okul yıllarından askerlik mesleğini seçerek bu kendi kaderini kendisi çizmiştir. Peki Atatürk’ün askerlik mesleğini seçmesinin nedeni neydi? Atatürk neden askerlik mesleğini seçti? 

atatürk, devrim, inkılap, türkiye cumhuriyeti

Mustafa Kemal Selanik’te yaşayan halasının yanına taşındı. Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu fakat bu okuldaki Arapça öğretmeninde sopayla dayak yiyince büyükannesi tarafından okuldan aldırıldı. Büyükannesi zaten o okulda okumasını istemiyordu. Mustafa Kemal o dönemde Askeri Rüştiye’ye giden komşularının oğlunun okul formasını çok beğeniyordu ve ona özenerek annesinden gizlice Selanik Askeri Rüştiyesi’nin sınavına girdi. Annesi asker olmasını istemiyordu.

Ayrıca Atatürk’ün üvey kardeşi Süreyya Bey’in asker olduğu ve Atatürk Süreyya Bey’e büyük saygı ve hayranlık duyduğu, bunun da askerliği seçmesi üzerinde etkisi olduğu da yazılanlar arasında.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    yeşim
    30 Ekim 2013 - 20:48

    babası bence kendince sorun olduğunda veya kardeinin ve kendisinin direk subay olması bence siz daha iyi bilirsiniz açın bakın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir