Naim Süleymanoğlu Kaç Yıl Halter Şampiyonu Oldu?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Naim Süleymanoğlu kaç yıl halter şampiyonu oldu?

Cevap:

Kısaca Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu’nun aldığı madalyalardan, şampiyonluklarından ve kariyerinden bahsetmeden önce kısaca tanımakta fayda var.

23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, hem Türk hemde dünya genelinde bütün otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilmektedir. Kısa boylu ama çok güçlü olmasından dolayı dolayı da Cep Herkülü lakabı ile bilinir.

Halter Kariyeri ve Şampiyonlukları

Haltere 1977’de, henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kez dünya rekoru kırmıştır.1984 yılında (16 yaşındayken), silkmede ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

1983 – 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da Sovyet’lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu.

Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

Naim Süleymanoğlu
Kişisel Bilgileri
Doğumu 23 Ocak 1967 (45 yaşında)
Bulgaristan
Boy 1,50 m (4 ft 11 in)
Ağırlık 60 kg
Spor
Ülke  Bulgaristan,  Türkiye
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    azra
    01 Ocak 2013 - 11:32

    çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir