Nalbantlık Mesleği Neden Kalktı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Nalbantlık neden kalktı?

Cevap:

Nalbantlık mesleğinin günümüzde yapılmamasının nedenine geçmeden önce nalbant ve nalbantlık hakkında kısa bilgiler vermekte fayda vardır.

Nalbant ve Nalbantlık

Atların ayaklarına, arazi koşullarına karşı korumak amacıyla nal takan veya yıpranan nalı değiştiren kişiye Nalbant denir. Bu işi yapanların mesleğine ise Nalbantlık mesleği denir.

Nalbant,  öncelikle hayvanın tırnaklarını özel bir bıçakla keser,  Hayvanın tırnağına göre hazırlanmış Nal adı verilen cismi  hayvanın tabanına yerleştirir, Mıh denen köşeli, iri kafalı özel çivileri,  belirlenmiş nalın deliklerinden ve hayvanın etine değmeyecek şekilde  ve  ucu tırnağın yanlarından çıkacak …

Natbantlık hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkte tıklayın.

Ayrıca bakınız: Nalbantlık Nedir? Nalbant Mesleği

Nalbantlık Günümüzde Neden Yapılmıyor?

Nalbantlık mesleği atlar ile var olan bir meslektir.Nalbantlık mesleğinin kaybolduğunu yada tamamen kalktığını söylemek yanlış olur.Kırsal kesimlerde ve atların çok olduğu bölgelerde Nalbantlık işi ile uğraşanlar hala bulunuyor.

Şehir bölgelerinde ise nalbantlık mesleğine pek rastlanmıyor.Bunun nedeni ise atların şehirlerde artık kullanılmadığındandır.Özellikle otomobil ve arabaların yaygınlaşmasının ardından yük taşımacılığı artık atlarla değil arabalarla yapılmaya başladı.Atlara ihtiyaç kalmadığında atların kullanımı azaldı.Durum böyle olunca da nhalbatlara da yapacak bir iş kalmadı.

Atların kullanıldığı diğer bir alan ise savaşlardı.Eskiden savaşlarda en önemli rolü atlar oynardı.Bu yüzden at yetiştiriciliği ve bakıcılığı çok yaygın bir şekilde yapılmaktaydı.Ancak atların savaşlardaki rolü de ortadan kalkınca yine savaş araçları geliştirilince albantlık mesleğine ihtiyaç kalmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    kerim
    19 Aralık 2011 - 22:17

    arz talep

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir