Nemin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Nemin olumlu etkisi?

Cevap:

Nemin olumlu etiklerinden bahsetmeden önce nemin ne olduğunu kısaca hatırlamakta fayda var.Önce nem hakkında özet bir bilgi geçelim daha sonra nemin insan hayatına olumlu etkileri nelermiş göz atalım;

Yağmurun Olumlu ve Olumsuz Etkileri

ısı, sıcaklık, vücut

Nem Nedir?

En kısa tabirle; havada bulunan su buharı miktarına nem denir.Nem ölçümlerinde mutlak nem, bağıl nem ve spesifik nem hesaplanır. Mutlak nem birim hacimdeki nem miktarıdır. Gram/metreküp olarak verilir. Bağıl nem havadaki nem miktarının o havanın alabileceği maksimum neme olan oranıdır. Birimsel olarak verilir ve sıcaklık ile ters orantılıdır. Spesifik nem ise bir gazda bulunan su buharı ağırlığının gaz ağırlığına olan oranıdır. İngilizcede moisture ise bir katının aldığı ya da verdiği sıvı miktarına denir. Türkçede ise tam bir karşılığı yoktur, rutubet olarak adlandırılabilir. Çiğ noktasında ise yüzey üzerindeki bağıl nem %100’e eşittir. Bu, çiğ noktasının sıcaklığında havanın (ya da ilgili gazın) suya doyduğu anlamına gelir, sıcaklığın biraz daha azalması durumunda yüzey üzerinde bir miktar su yoğunlaşacaktır.

Nemin Olumlu Etkileri

Nem doğada canlıların uygun koşullar bulabileceği yaşama imkan sunan doğal alanlar yaratır. Bu nedenledir ki biyoceşitliliğin yoğun olduğu bölgeler nemli ve sıcak alanlardır. Nem aynı zamanda yağışı ve sıcaklığı etkiler. Bunların etkilediklerine de dolaylı da olsa etki eder. Nemin bu etkisi de insanların hayatını doğrudan etkiler.

Nem oranının yüksek olduğu alanlarda bitki örtüsü gür ve sıktır bu böylece bu alanlar insanlar için yaşama elverişli hale gelir. Nemin ve yağışın bol olduğu alanlar bitki örtülerinin gür ve sık olduğu, ılıman iklim şartlarının yaşandığı alanlardır. Nem oranının az olması ise insan hayatını olumsuz etkiler. Nemin az olduğu alanlar kuraklık şartlarının arttığı ve ekonomik faaliyetlerin çeşidinin az olduğu alanlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir