Nesli Tükenen Hayvanlar İçin Sloganlar

Sponsorlu Bağlantılar

Nesli (Soyu) Tükenen Hayvanlar

Nesil tükenmesi demek canlının türünün devamlılığını sağlayacak yeterli çevre şartlarından yoksun kalması demektir. Günümüzde nesli yok olmayla karşı karşıya olan yada tamamen yok olmuş hayvan türlerininvar olduğu bilinmektedir. Hayvanların neslini tehlike altına sokan yada yok olmasında insanoğlunun büyük payı vardır.

hayvanlar, canlılar, soy

Nesli tükenmekte olan hayvanlar, hayvan ve bitkiler, nesli tükenmekte olan hayvanların resimleri, Türkiye’de ve dünyada nesli tükenmekte olan hayvanlar, bunların türleri, isimleri, bunlar hakkında bilgiler, ülkemizde hangileri var, listesi, koruma yolları, ülkemizde soyu tükenmekte olan hayvanlar, neden soyları tukenmekte gibi sorularınıza cevaplar içermektedir.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar, yok olma tehdidi altındaki hayvan türleridir. Bir türün tükenmekte olması demek,  sayılarının giderek azalıyor olması ve doğal ortamlarında onları tehdit eden unsurlar ortadan kaldırılmazsa yok olacakları anlamını taşır. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) iki yılda bir yayımlanan kırmızı listesinde yer alırlar.  Bir türün kırmızı listeye alınması için dünya üzerinde 50’den az yetişkin bireyin kalmış olması gereklidir.

Diğer bir kategori hassas türlerdir. Bunun için temel kıstas türün yetişkin popülasyonunun 1000’den az olmasıdır.
Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) 2006 raporu, insan kaynaklı suistimaller sonucu 784 türün dünya üzerinden tamamen yok olduğunu ve 16.119 hayvan türünün tükenmekte olduğunu göstermekte.  Sadece 2006’da listeye 530 türün eklenmiş olması canlı türlerinin ne büyük bir tehdit altında olduğunu gösterir.Bir türün soyunun tükenmesi doğal yaşamın bir parçasıdır aslında, hatta şu anda dünyada bulunan canlıların sayısı, dünyada yaşamış tüm canlıların %5’i kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Deniz ürünlerine ve suya duyduğumuz açlığın giderek yoğunlaşması gezegenimizde yaşayan su canlıları için giderek ciddi bir tehlike oluşturuyor. Sığ suda yaşayan balık türleri azaldıkça, balıkçılar da gözlerini derin sulara dikiyorlar ve böylece oralarda yaşayan canlıların geleceğini tehlikeye sokuyorlar.

Hayvanların neslinin tükenmekte olmasının ana sebebi insanlardır. Diğer sebepler ise insanın ortaya çıkardığı türevlerdir.

Bütün canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için kesinlikle insana ihtiyacı bulunmaz, ama insanın yaşamını sürdürebilmesi için en küçük hücreliden yırtıcılara kadar bu canlılara ihtiyacı var. Eğer habitat (hayvanların yaşam ortamı) tahribatı, plansız nüfus artışı, yapılaşma, ormanların yakılması, sulak alan tahribi sürerse, birçok tür tükenme tehlikesine girer. Bir türün, dünya üzerinde ya da lokal olarak bulunduğu bölgede yok olmasının kötü sonuçlarını kimse kestiremez. Bu, yakın zamanda da ortaya çıkmaz. Örneğin bizi rahatsız eden karasinek birden ortadan kalksa, her tarafı hayvan leşleri götürür. Ya da baykuşların yok olduğunu düşünelim; o zaman tarla fareleri üzerindeki baskı kalkar.

Bilim adamları, kıtalardaki doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından çitler, asfalt yollar, çiftlikler ve şehirlerle bölünerek, bazı biologların “sanal adalar” olarak adlandırdığı kopuk yaşam alanlarına dönüştüğünü söylüyorlar. Doğal yaşam alanlarının yokedilmesi, aşırı avlanma, iklim değişikliği ve kirlenme pek çok canlının neslinin tükenmesinde etken olan diğer faktörler.

“Bilinçli bir koruma olmazsa, doğal hayat bir gün bitecek. Sivrisineğin bile korunmaya ihtiyacı var. Ama yasaklar dinlenmiyor. Bu gidişle doğa diye bir şey kalmayacak”

İnsanlar, hayvanların yaşam alanlarını kendi çıkarları için yok etmektedirler ama bunu yaparken asıl kendi yaşamlarını tehdit altına soktuklarının farkında değiller.

Soyu Tükenen Hayvanlar İçin Sloganlar

 1. Hayvanların soyu, insanların sevgisi tükeniyor.
 2. Sevgisi tükenen insanların hayvanları sevmesi beklenemez.
 3. Hayvana saygısı olmayanın kendisine de saygısı olmaz.
 4. Hayvanların soyunu düşünmeyen kendi soyunu da düşünmez.
 5. Hayvanları sev insan ol.
 6. Hayvan güzeldir sevmesi daha güzeldir
 7. Hayvanları Koruyalım Sevgimizi Çoğaltalım…!!!
 8. Kimi insanla kimi insan arasındaki uzaklık, kimi insanla kimi hayvan arasındaki uzaklıktan çok daha büyüktür. Michel de Montaigne
 9. Hayvana hayvan gibi davrananın hayvandan farkı kalmaz.
 10. Nesilleri tükenmekte olan hayvanlara sahip çıkalım.
 11. Hayvanlar bir su damlasına benzer ve buhar olup giderler.Hayvanlarında buhar olmaması için Hep Beraber ELELE…!!
 12. Tek soyu tükenen hayvanlar değil bizde hayvan sevgisi olmadan tükeniyoruz.Bu zamanın kıymetini bilin hayvanları koruyalım.
 13. Hayvanlar bizim can dostumuz onlar olmazsa biz ne yaparız nasıl yaşarız
 14. HAYVANLARI KORUYALIM, MUTLU BİR GELECEK SAĞLAYALIM
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(8) Yorum

  enes
  12 Nisan 2016 - 20:33

  hayvanları koruyalım hayıtımızı datlandıralım 😀

  damla
  01 Haziran 2014 - 17:43

  ben ingilizce slogan arıyordum da…

  Elif
  12 Nisan 2014 - 19:51

  Benim kendim uydurduğum bir sloganım var (Onlar yaşamak istiyor, biz yaşatmak…)belki işinize yarar

  duygu
  02 Nisan 2014 - 16:35

  coooooook iyi ve cooooook işime yaradı saolun

  zehra
  17 Mart 2014 - 18:22

  ayy iğrenç sloganlarrr

  Irmak
  03 Mart 2014 - 18:17

  Hayvansız dünyada soluk alan varsa soyu tükenen hayvanların soyunu tüketmekte onunda büyük bir payı var.

  nese
  29 Nisan 2013 - 19:54

  hayvansız dünyadagüneş doğmaz ötmüyorsa kuşlar yüzmüyorsa balıklar nasıl yaşar insalar

  minesu
  18 Nisan 2013 - 21:20

  aradığım bilgiye ulaşmadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir