Öğretmenlik hangi nedenlerle ortaya çıkmıştır?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:
Öğretmenlik mesleği neden ortaya çıkmıştır?
Cevap:

Öğretmen mesleği öğretecek bilgiyi veren kişiye öğretmen denir. Yada daha genel bir tabir ile herhangi bir bilgiyi başkalarını öğrenen kişiye öğretmen denir.

Öğretmenlik mesleği tarihin en eski mesleklerinden birisidir. Hatta insanlığın başlangıcından beri öğretmenlik mesleği de vardır. İlk öğretmenler paygamberler olmuştur. Hz. Adem peygamber ile başlayan bu öğretmenlik, insanlara doğru yolu göstermek ve Allah’ı tanımak üzerine bilgilerin verilmesi ile başlamıştır.

Peki öğretmenliğe neden ihtiyaç duyulmuştur?

Bütün insanların kendi çabası ile her şeyi öğrenmesi çok zahmetli ve uzun yıllar alan bir süreçtir. Ancak bir işi bilen birisinin başkalarına öğretmesi çok daha kısa süren bir zamandır. Bu yüzden insanların kendi deneyim ve araştırmaları ile öğrenecekleri bilgileri bu işi bilen bir öğretmenden öğrenmesi daha kolaydır. İnsanın eğitilmesi ve en doğru bilgiyi alması için öğretmenlere ihtiyaç vardır.

Peygamber örneğinde verdiğimiz gibi, insanların kendi çabaları ile Allah’ı bulmaları ve doğru yola ulaşmaları çok zordur. Hatta bir çok insan bunu başaramaz. Bu yüzden Allah insanlar içerisinden birini seçip ona öğretiyor, o peygamber de bir öğretmen olarak insanlara öğretiyor. Yani bu bilgileri bilen ve öğrenen birisinin, bilmeyenlere bütün bildiklerini öğretmesi öğretmenliğin amacıdır.

İnsanların sosyal, siyasal, ekonomik ve diğer alanlarda ilerleyebilmeleri için öğretmenlere ihtiyaç vardır. İnsanların bu ihtiyaçlarının karşılanması ve en önemlisi öğrenme ihtiyacının karşılanması için öğretmenlik mesleğine ihtiyaç duyulmuştur. Öğrenmek insanların en önemli ve en temel ihtiyaçlarından birisi olduğu için öğretmenlik mesleği ortaya çıkmıştır.

Örnek vermek gerekirse eskiden eczacılık diye bir meslek yoktu. Doktorlar kendi çabaları ile elde ettikleri ilaçlar ile hastaları tedavi ederdi. Ancak zaman değiştikçe insan nüfusu arttı, hastalıklar arttı ve doktorların kendi çabaları ile geliştirdikleri ilaçlar ihtiyacı karşılamadı. Bunun için de ilaç üreten firmalar kuruldu. Bu firmaların geliştirdiği ilaçlar ise eczanelerde satılmaya başlandı. Dolayı ise bu ilaçları satacak bilgi ve donanıma sahip insanları yani eczacıların olması gerekirdi. Bundan dolayı bu kişileri eğitecek öğretmenlere ihtiyaç duyuldu. Dolayısı ile üniversitelerde okullar açıldı ve bu alanda uzman olan doktor öğretmenler eczacılara gerekli bilgileri öğretti.

Görüleceği üzere ihtiyaca göre meslekler ortaya çıkmakta ve bu mesleği insanlara öğretmesi için öğretmenlere ihtiyaç duyulmakta.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir