Ölçü Birimlerinin Kabul Edilmesinin Anlam ve Önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Cumhuriyet döneminde atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişinin anlam ve önemini açıklayan bir kompozisyon yazınız?

Cevap:

Kısaca Önemi

Ölçü birimlerinde yapılan değişiklikler Avrupa ve Dünya ülkeleri ile aynı seviyeye ulaşmak ve bu ülkelerde gelişmeleri yakalayıp modernleşme yolunda büyük adımlar atılması yönünde yapılmıştır.Ülkemizin gelişip modern bir ülke olmasında büyük faydaları bulunmuştur.Uluslar arası ticarette ve başka işlerde zaman, ölçü ve diğer alanlarda karışıklılar bu değişiklikler ile ortadan kalkmış oldu. Bugün kullanılan ölçü birimleri o günlerde değiştirilmeseydi ne kadar büyük karışıklıkları ve zorlukları da beraberinde getireceğini görebiliriz.

Ölçü Birimlerinin Kabulünün Anlam ve Önemi

Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan değişikti. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri engel teşkil ediyordu. Nedeni ise karışıklıklara sebep olmasıydı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılmaktaydı. Ama yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

Bu durum devlet işlerinde karışıklık ları engellemiyi sağladı. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene girmesini sağlamış oldu. 1928 senesinde yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(110) Yorum

  tuğçe çakır
  15 Mayıs 2015 - 22:10

  bence pek iyiyi hakediyo

  sude
  12 Ocak 2014 - 20:31

  fen ödevimde çookk yardımcı oldu

  kürşat
  01 Ocak 2014 - 14:45

  osmanlı’yı sevmedik cumhuriyeti sevdik
  🙂 zaxd

  kürşat
  01 Ocak 2014 - 14:44

  osmanlı’yı sevmedik cumhuriyeti sevdik
  🙂

  kürşat
  01 Ocak 2014 - 14:31

  ayn berkant

  kürşat
  01 Ocak 2014 - 13:50

  Osmanlı’yı Istemedik,Cumhuriyet’i Istedik…

  şair nef i
  28 Nisan 2013 - 10:11

  bence yazı çok kısa fakat öz amma velakin bizim erdoğan bunu kabul etmez adım gibi eminim zeyneb’e de söylüyorum erdoğan hoca sana 50 veriir haberin olsun burası şair nef i çatlaklar kabul etmez.biraz daha uzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun

  FB'Lİ
  08 Nisan 2013 - 15:32

  biraz daha ayrıntıııııııııııııııııııııı

  enes
  30 Aralık 2012 - 13:38

  çiçeğe değdim dikeni battı bu siteye baktım ağzım açık kaldı

  mikail
  24 Aralık 2012 - 19:29

  yusufun dediği gibi çok teşekkürrrrrrrrrrrrrrr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir