Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler Hangileridir?

Sponsorlu Bağlantılar

Oligarşi Yönetimi

Oligarşi yönetim şekillerinden biridir. Oligarşide devletin yönetim gücü bir aile,bir gurup yada bir zümrenin elindedir. Bir nevi krallık gibi bir yönetim modelidir. Günümüzde hala bu yönetim şekline sahip olan devletler vardır. Zaten oligarşide halkın yönetimde söz sahibi olamadığını düşünürsek bu yönetim şeklinin daha çok gelişmemiş ülkelerde uygulandığını söylemek yanlış olmaz.

Oligarşi, devlet, yönetim

Oligarşi, sadece belirli bir grubun bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki ‘az’ ve ‘yönetim’ kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.

Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimcileri, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler. Oligarşi, küçük bir azınlığın yönetimde olduğu devlet biçimidir. Bu açıdan ele alındığında, oligarşi kavramı, devletin tüm kurumlarının küçük bir azınlığının kontrolünde olması demektir.

Oligarşi İle Yönetilen Ülkeler

Hemen her devlet yönetiminde oligarşi vardır Çünkü bazı siyaset bilimcileri her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu savunurlar

Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimcileri, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler. Oligarşi, küçük bir azınlığın yönetimde olduğu devlet biçimidir. Bu açıdan ele alındığında, oligarşi kavramı, devletin tüm kurumlarının küçük bir azınlığının kontrolünde olması demektir. Oligarşi bütün devletlerin ortak paydasıdır. Demokrasiye göre daha küçük bir grubu yönetime sürerken aslında bir bakıma demokrasiyi de kapsar. Çünkü -demokrasi çok seslilik demektir- düşünce çeşitliliğinin olmadığı ülkelerdeki deemokrasilerdeki uygulanış oligarşiyle aynıdır aynı görüşteki (nüfusa göre küçük) bir grup devleti yönetir.

Oligarşi çeşitli şekillerde teşekkül edebilmektedir. Siyâsî partilerin bünyesinde güçlü bir grup veya hizbin, partinin faaliyetinde, kademelerinde hâkimiyet kurarak kendi istekleri doğrultusunda yönlendirilmesine “parti oligarşisi” denilir. Bunun zıddı olan “parti içi demokrasi” üyelerin isteklerini ve seslerini kâidelere göre en üst kademelere duyurabilmeleri, parti organlarının baskı olmaksızın faaliyet gösterebilmeleri demektir. “Mâlî oligarşi”, “sanâyiciler oligarşisi” ekonomik hüviyetteki oligarşi çeşitlerindendir. Dünyâ siyâsetinde de ABD ve eski Sovyetler Birliğinin anlaşarak, uzlaşarak istedikleri çözümü kabul ettirdikleri “süper devletler oligarşisi”nden bahsedilmekteydi.

Geçmişte oligarşi(aristokrasi) ile yönetilen ülkeler; Eskiçağ’da Roma Yunanistan

Günümüzde Cezayir, Irak ve Suriye gibi ülkeler oligarşik devletlerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(9) Yorum

  ümmü gülsüm
  30 Nisan 2015 - 11:36

  süper olmuş çok teşekkür ederim ödevim için lazımdı

  şeyda
  23 Nisan 2015 - 13:17

  ama burada hangi ülkeler olduğu yazmıyor ki

  muhammed
  21 Nisan 2015 - 16:12

  Katılıyorum çok güzel

  zeynep
  14 Nisan 2015 - 17:55

  ülkeler liste halinde olsaydı daha güzel olurdu

  hasan
  15 Mayıs 2014 - 11:32

  😀 😀 😀 😀 <3 çok güzel

  BERK YILDIZ
  02 Nisan 2014 - 15:14

  hiç gzl deil

  kardelen
  16 Nisan 2013 - 23:34

  süpper çok güzel nilüfer hoca beğenir inşallah ama çok güzel bilgiler verilmiş 10 numara ***** yıldız çok teşekkürlerrrr 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 aasafsasfasfafsasfasf

  sinem
  09 Mayıs 2012 - 17:15

  çok kotu bır yazı yarım saat bulamadım

  sinem
  08 Mayıs 2012 - 20:25

  çok gzl anlatmışlar çok teşşekkür edrim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir