Ondalık Kesirler Basamaklarına Nasıl Ayrılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Ondalık Kesirler

Matematikte tam olarak parçalara ayırılıp seçilen parça sayısının bütüne oranı şeklinde ifade edilen kesirler arasında parça sayısı 10 yada 10’nun katları olan kesirleri inceleyeceğiz. Bu şekildeki kesirler ondalık kesir olarak nitelenmektedir. Biz herhangi bir ondalık kesrin basamaklarına ayrılması konusunu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Paydası 10 veya 10’un kuvveti olacak şekilde genişletilebilen kesirlere ondalık kesir denir.Yada virgüllü olarak gördüğümüz ifadelere ondalık sayı denir.Bazı kitaplarda ondalık kesir veya ondalık sayı kullanılır.

matematik, ödev, ders, sayılar

Örneğin 3,74 ondalık kesrindeki 3’e tam kısım, 74’e kesir kısım denir.

Devirli Ondalıklı Kesir: Paydası 10 veya 10’un kuvveti olacak şekilde genişletilemeyen kesirlerin, ondalık açılımlarının kesir kısımlarında tekrar eden rakamlar bulunur.Bu tür ondalık kesirler devirli ondalık kesir olarak adlandırılır.Yani virgülün sağında tekrar eden belli sayılar varsa bu tür ifadeler devirli ondalık sayılar denir.Bu tekrar eden sayı veya sayıların üzerine devir çizgisi çekerek durdurmuş oluruz.

Devirli ondalık kesre karşılık gelen kesri yani rasyonel sayıyı bulmak için izlenecek yol;

Pay için, sayı aynen yazılır devretmeyen kısım çıkarılır. Payda için, virgülden sonra devreden sayı kadar 9, devretmeyen sayı kadar 0 yazılır.

Ondalık Kesirlerde Sıralama

Ondalık kesirlerde sıralama yaparken önce tam kısımlara bakılır.Tamı büyük olan büyüktür.Eğer tam kısımlar eşitse hemen bir sağdaki onda birler basamağına bakılır.Onda birler basamağı büyük olan büyüktür.Buda eşitse hemen bir sağdaki yüzde birler basamağına bakılır.Yüzde birler basamağı büyük olan büyüktür.Buda eşitse hemen bir sağdakine bakılır.Sıralamada izlenecek yol bu şekilde devam eder

Ondalık Kesirlerde Çözümleme ve Yuvarlama

Çözümleme yaparken virgülün sağı kesir kısım,virgülün solu tam kısım olduğu unutulmamalıdır.

Örnek: 245,326 ondalık kesrini çözümleyelim.

(2×100)+(4×10)+(5×1)+(3×0,1)+(2×0,01)+(6×0,001)

200+40+5+0,3+0,02+0,006 = 245,326

Ondalık kesirleri istenilen basamağa göre yuvarlarken, verilen basamağın sağındaki ilk rakam ile 5 arasında karşılaştırma yapılır.

 1. Sağdaki rakam 5’e eşit yada 5’ten büyükse verilen basamaktaki rakam 1 arttırılır, sağındaki diğer sayılar atılarak ondalık kesir yazılır.
 2. Sağdaki rakam 5’ten küçükse verilen basamaktaki rakam değişmez, sağındaki diğer sayılar atılarak ondalık kesir yazılır.
 3. Eğer tam sayı olarak yuvarlarsa derse birler basamağına bakarız.Kurallar buradada geçerlidir.

Örnek: 0,54 ondalık kesrini onda birler basamağına göre yuvarlayalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Verilen basamakta 5 var. 5’in sağına bakarız. 4<5 olduğundan ekleme yapılmaz.Diğerleri atılır.Yuvarlanmış hali ise 0,5 olur.

Örnek: 0,287 ondalık kesrini yüzde birler basamağına göre yuvarlayalım.

Verilen basamakta 8 var. 8’in sağına bakarız. 7>5 olduğundan 1 ekleme yaparız.Diğerleri atılır.Yuvarlanmış hali ise 0,29 olur.

Örnek: 16,51 ondalık kesrini tam sayı olarak yuvarlayalım.

Verilen basamakta 6 var. 6’nın sağına bakarız. 5=5 olduğundan 1 ekleme yaparız.Diğerleri atılır.Yuvarlanmış hali ise 17 tam olur.

Ondalık Kesirlerde Toplama ve Çıkarma İşlemleri

Ondalık kesirler toplanırken veya çıkarılırken, virgüller alt alta gelecek şekilde yazılır ve doğal sayılarda toplama – çıkarma işleminde olduğu gibi toplama – çıkarma işlemi yapılır. Sonuç, virgüllerin hizasından virgülle ayrılır.

Ondalık Kesirlerde Çarpma

Ondalık kesirlerin çarpımı yapılırken, virgül yokmuş gibi çarpma işlemi yapılır. Çarpılan sayıların virgülden sonraki basamak sayılarının toplamı kadar, sonuçtaki sayıda o kadar sağdan sola doğru virgülle ayrılır.

Ondalık Kesirlerde Bölme

Ondalık kesirlerin bölme işlemi yapılırken, bölen virgülden kurtulacak biçimde 10 un kuvveti ile çarpılır. Bölünen de aynı 10 un kuvveti ile çarpılarak normal bölme işlemi yapılır.Burada her iki sayıda virgülden kurtarılır.

Ondalık kesirlerde 10, 100, 1000 ile kısa yoldan çarpma işlemleri yapmak için sıfır sayısı kadar virgül sağa kayar.Virgülün bittiği yerde sıfır ilave edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ondalık kesirlerde 10, 100, 1000 ile kısa yoldan bölme işlemleri yapmak için sıfır sayısı kadar virgül sola kayar. Virgülün bittiği yerde sıfır ilave edilir.

Ondalık Kesirler Basamakları

ondalık kesirler, matematik

ondalık kesirler, matematik

Ondalık Sayılarda Rakamların Sayı ve Basamak Değerleri

ondalık kesirler, matematik

*Bir kesir, payı paydasına bölünerek, ya da paydası 10’un kuvvetleri olacak şekilde genişletilerek ondalık kesir şeklinde yazılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(8) Yorum

  irem
  26 Mayıs 2015 - 21:02

  Çok teşekkürler çok yardımcı oldu
  Bu konuyu tam anlamamistim

  İrem Nur
  21 Nisan 2014 - 16:39

  çok teşekkürler yarın sınav var ve bu konuyu anlamamıştım çok yardımcı oldu

  İrem Nur
  21 Nisan 2014 - 16:38

  teşekkürler yarın sınav var anlamamıştım yarımcı oldu

  xxkaanxx
  09 Nisan 2014 - 20:49

  çok iyi yarın sınav vardı konuyu daha iyi anladım teşekürler

  bkm(türk)----___--- azılı düşmman -)
  02 Nisan 2014 - 17:49

  tşk yani(thanks))::::D

  Eda
  24 Mart 2014 - 17:03

  Çooookk teşekkürler … Konuyu daha iyi anladım özellikle basamakları ve yuvarlama 😀

  seçkin
  03 Mart 2014 - 19:47

  ya çok teşekür ederim bu site olmasaydı ödevimi yapamayacaktım

  Gamze
  24 Aralık 2012 - 18:07

  sağolasın xd

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir