Orman Yangınlarının Çıkış Nedenleri ve Ülkemize Verdiği Zararlar Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen  soru:

[box type=”success” ] Orman yangınlarının çıkış nedenleri ve ülkemizde verdiği zararlar? [/box]

Cevap:

Orman Yangınlarının Nedenleri

Pratikte orman yangınlarının çıkış nedeninin ne olduğunun kesin tespiti yapılamaması durumunda yangının çıkış nedeni deneyimlerle pratik olarak tespit edilmektedir. Yangın rüzgarlı günde yaşlı meşcerede yakılmışsa üretim amaçlı yakmadır. Yangın rüzgarsız bir günde çıkmış ise uyarıdır. Ya kaçak kesimi ihbar ediyordur ya da açma yapıldığını göstermek içindir. Genç meşcerede ise rüzgarlı günde çıkmışsa kesin kasıttır. Rüzgarsız günde çıkmışsa idareye uyarıdır ve teşkilat yetkilileri araştırma yapmaları çağrısıdır.

Orman Yangınlarından Korunma Yolları

orman, ağaç, yangın

Orman yangınlarının çıkış sebeplerini dört ana gurupta toplamak mümkündür.

İhmal-dikkatsizlik: İnsanların ormancılık, tarımsal, seyahat v.b. gibi her türlü sosyal ve ekonomik faaliyetleri sonucunda orman yangınlarına sebep olan dikkatsiz davranışları, yangınların çıkmasını önleyecek tedbirleri ihmal etmeleri sonucunda ortaya çıkan yangın nedenleridir. (1- Anız, 2- Çöplük, 3-Avcılık, 4- Çoban ateşi, 5- Sigara, 6- Piknik Ateşi, 7- Enerji nakil hattı , 8- Trafik, 9-Diğer)

Nedeni bilinmeyen: Nedeni bilinmeyen ve çıkış nedeni hakkında hiçbir bilgi edinilmemiş çeşitli yangın nedenleridir. ( 10-Meçhul),

Kasıt: İnsanların zarar verme istekleri, kötü niyetleri, isteyerek ve bilerek orman yakmaları sonucu ortaya çıkan yangın nedenleridir. ( 11-Terör, 12- Kundaklama, 13- Açma)

Yıldırım: Doğal olarak meydana gelen yangın çıkış nedenidir. ( 14-Yıldırım),

Orman yangınlarının çıkış sebebi incelendiğinde anız, bahçe temizliği, enerji nakil hatları, çöplük, demiryolu, yazlık, mesire yerleri, tatil siteleri, devlet kampları, sigara ateşi, piknik ateşi, çoban ateşi ihmal ve dikkatsizlik olduğu görülmektedir.

Ülkemizde anız yakılması yasak olmasına rağmen yaygındır. Kontrollü olarak yakılmadığı takdirde özellikle vatandaşlar rüzgarın kuvvetli olduğu zamanı beklemekte tarlasından uzak alana ateş atarak kaçmaktadır. Bu durum büyük orman yangınlarına sebep olmaktadır. Bu nedenle ormana yakın veya bitişik alanlarda kontrollü olarak anız yakılmasına izin verilmelidir.

Ormanlık alanlarla tarım alanlarının iç içe olmasından dolayı anız yangınları çoğu zaman orman yangınlarına dönüşmektedir.  Orman yangınları büyüdükçe köyleri etkisi altına alarak can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle orman içi köylerde köylü ile orman arasına ayırıcı unsurlar ve koruma bantları ve yangın mücadele cepheleri mutlaka oluşturulmalıdır.

Koruma bantları ve ayırıcı unsurlar uzman ekip ve orman fakülteleri ile yapılacak çok yıllık projeler, yatırım bütçesine konarak özel bütçeden ödeneğini almak suretiyle uygulanmalıdır.

Orman Yangınlarının Ülkemize Verdiği Zararlar

1- Erozyon -Sel Baskınları en çarpıcı şekilde kendini gösterir.

2- Gelecek kuşakların ormanları azalıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Karbon, oksijen dengesi oksijen aleyhine bozulduğundan atmosferde biriken fazla miktardaki karbondioksit iklim değişikliklerine sebep olmaktadır.

4- Ekolojik denge bozuluyor.

5- Turizm olumsuz yönde etkilenmektedir.

6- Rekreasyon alanı azalmaktadır

7- Odun ürünlerinde ve tıbbi bitkilerde yüksek oranda ekonomik kayıplar oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir