Ortalama İnsan Ömrü Ne Kadardır?

Sponsorlu Bağlantılar

Ömür Dediğin

İnsan yerzüne hakim bir şekilde yaşam sürmekte. Bir insan ortalama kaç yıl yaşar sorusu tek tip cevap verilecek bir soru değildir. Çünkü insanın yaşam süresi içinde yaşadığı çevrenin şartlarına bağlıdır. O zaman şöyle bir sonuç çıkarabiliriz;

Bir insanın yaşamı vücudunun sağlıklı olma derecesiyle yakından ilgilidir ama bu durum üzerindeki çevre etkisi göz ardı edilmemelidir.

insan ömrü, hayat, yaşam

Her insan vücudu zaman geçtikçe yaşlanır. İnsan ömrü her kişiye göre farklı olmakla birlikte günümüzde ortalama 75 yıla ulaşmıştır.

Bilimciler insanların 150 yıla kadar yaşayabileceklerine inanıyorlar. Bugüne kadar kayda geçen en uzun insan ömrü, Japon Shigechiyo Izumi’ye aittir. Bu kişi 120 yıl 237 gün yaşamıştır

insan ömrü, yaşadıkları ülkelerin yaşam standartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. bugün doğan çocukların 150 yıl yaşama olanakları olduğu gibi insan ömrü her 10 yılda bir 2 sene uzamaktadır. bu istatistiğe göre 2150 yılında ortalama insan ömrü 120 sene olacaktır.

bu tezden yola çıkarak binlerce yıl sonra insan ömrünün 500 seneye kadar dayanması söz konusu. ortalama insan ömrü 500 sene olduğunda ise hayatın akışı ve zaman kavramında değişiklikler olacaktır.

İnsan Ömrü Hakkında Güzel Bir Hikaye

Torunu, pamuk gibi bembeyaz sakallı,nur yüzlü dedesine merakla soruyor :

“Dedeciğim! Bir insanın ömrü ne kadar olur?” Dede tatlı bir gülücükle:
“Ezanla namaz arası kadar yavrucuğum.” deyince torun:
“Nasıl yani, ömür bu kadar kısa mı?” der.
Dede:
“Evet yavrum. ömür, namazsız ezanla, ezansız namaz arası
kadardır.” diye cevap verir. Torun yeniden sorar:
“Namazsız ezan ve ezansız namaz sözlerinden ne kastettiğini anlamadım dedeciğim.
Bu ne demek açıklar mısın?” Dede şefkatle ellerinden tuttuğu torununa:
“Bak yavrum, geçenlerde komşumuzun çocuğu doğdu. Çocuğun kulağına ezan okundu değil mi? işte o ezanın namazı kılındı mı? Kılınmadı.
O ezan “Namazsız ezan”dı. insan öldüğü zaman kılınan cenaze namazının da ezanı yoktur. O da “Ezansız namaz”dır. Aslında o namazın ezanı insan doğunca okunmuştu kulağına.

“Bak ey insan! Doğdun, ama öleceksin, ömür çabuk biter,hayatını iyi değerlendir. Boşa vakit harcama!” ikazını yapıyordu o ezan.

İşte yavrum İnsan ömrü EZANLA NAMAZ ARASI KADARDIR. Sakın boşa geçirme. ömrünü dolu dolu yaşa, bir nefes bile boşluk bırakma!”
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir