Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşına Hangi Ülkeler İle Katıldı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Osmanlı Devleti 1.dünya savaşına hangi ülke ile katıldı?

Cevap:

Birinci dünya savaşından önce ülkeler arasında menfaatler nedeniyle gruplaşmalar meydana gelerek İtilaf ve İttifak devletleri ortaya çıkmıştır.Osmanlı Devleti İttifak Devletleri grubunda yer almıştır.Bir çok cephede savaşan Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’na Almanya, Avusturya-Macaristan ve Bulgaristan’ın yanında katılmıştır.

Osmanlı’nın savaştığı cephelerin çoğu kendi toprakları, bazısı da Avrupa toprakları üzerindedir. Bu cepheler şunlardır:

 • Doğu Cephesi (Kafkas Cephesi)
 • Çanakkale Cephesi
 • Sina ve Filistin Cephesi
 • Irak ve İran Cephesi
 • Hicaz-Yemen Cephesi
 • Libya Cephesi
 • Avrupa Cepheleri (Galiçya, Romanya ve Makedonya Cepheleri)

İttifak Devletleri

İttifak Devletleri, Merkezi Devletler ya da Bağlaşma Devletleri, başlangıçta Almanya (ve yanında katılan Alman Sömürge güçleri), Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya’dan oluşan devletler grubudur. Kökeni 1882’de kurulan Üçlü İttifak Antlaşması’na dayanır. İtalya, I. Dünya Savaşı başlayınca önce bir yıla yakın süre tarafsız kalmış, daha sonra İtilaf Devletleri tarafına geçerek 23 Mayıs 1915’te savaşa girmiştir. Müttefik arayan İttifak Devletleri’ne önce 2 Ağustos Osmanlı-Alman Gizli Antlaşması’nın gereğini yerine getiren Osmanlı İmparatorluğu, bir yıl sonra ise Çanakkale Zaferi’nden sonra savaşı Almanlar’ın kazanacağını düşünen Bulgaristan Krallığı katılmıştır.

İttifak Devletleri I. Dünya Savaşı’nda, İtilaf Devletleri (sömürgelerle beraber toplam 41 ülke ve yaklaşık 42 milyon asker) oluşan grubuna karşı savaşmış ve 1918’de savaştan yenik olarak çıkmışlardır. Bu savaş sonucu İtilaf Devletleri, Almanya’yı küçültmüş, Avusturya-Macaristan’ı dağıtmış, Osmanlı İmparatorluğu’nu kısmen paylaşmışlardır.

İtilaf Devletleri

İtilaf Devletleri ya da Müttefik Devletler başlangıçta İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşan devletler grubu. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri grubuna karşı savaştı. İtalya I. Dünya Savaşı başladıktan sonra İttifak Devletleri grubundan ayrılıp İtilaf Devletleri grubunun yanında savaşa girdi. Savaşın ilerleyen safhalarında ABD İtilaf Devletlerine katıldı. Rusya 1917 ihtilalinden sonra hem İtilaf devletleri grubundan ayrılarak savaştan çekildi. Savaş sırasında yeni katılımlarla İtilaf Devletleri grubu genişledi. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı’ndan galip olarak çıktı ve yenilen İttifak Devletleri’nin topraklarını kısmen işgal etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

  candan
  03 Nisan 2014 - 17:42

  teşekür ederim sunumum için çok iyi oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir