Parmaklarımız Neden Çıtlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Parmaklarımız neden çıtlar?

Cevap:

Parmak Çıtlatma

Her insanda olduğu gibi sizde isteyerek yada istemeden parmağınızı çıtlatmışsınızdır.Parmaklarınızı sağa sola çekerek yada bastırarak çıtlatabiliyorsunuz..Bu çıtlatma sesinin kemiklerden geldiğini zanneden insan sayısı oldukça fazladır.Kimileri bu sesten rahatsız olur ama kimileri de bunu zevkle yapar.İşte parmaklarınızdan gelen bu çıtlama sesinin esas nedeni…

Ayrıca bakınız; Parmak Çıtlatmak Hakkında Bilmediklerimiz

 

Parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir Sıvı vardır. Bu Sıvının içinde erimiş halde Oksijen, nitrojen ve Karbondioksitgazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının Basıncı azalır ve Gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelen bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde Gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerlerinin hareket kabiliyetini artırır.

Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir