Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Periskop nasıl yapılır lütfen söyleyin? [/box]

Cevap:

Periskop Nedir?

Basit bir periskop, iki yansıtıcı ayna veya prizmadan oluşan optik bir alettir. Üstteki ilk ayna cisimden gelen ışıkları doksan derece kırarak aşağıya doğru yansıtır. Alttaki ikinci ayna ise bu yansıyan ışıkları tekrar doksan derece kırarak göze iletir. (Boru çapı küçüldükçe görüş açısı küçülür.) Ayrıca mercekler ilave edilerek, periskoba teleskobik özellik de verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Periskopun ince ve uzun olması istenir ancak periskop boyunu uzatmak için de ara mercekler kullanılır. Boy uzayıp çap daraldıkça ışık kaybı artar.

Periskop, deniz ve kara savaşlarında, harekatı kolaylaştırmak maksadıyla kullanılan, emniyetli mesafelerden hedefi görünmeden incelemeye yarayan optik bir alet. Teknisyenler, nükleer araştırmaları da tehlikeli bölgeye yaklaşmadan periskopla gözler. Periskopun en çok kullanıldığı sahadenizaltılardır.

Periskopta iki yansıtıcı ayna veya prizma bulunur. Birinci ayna hedeften gelen ışıkları doksan derece kırarak aşağı doğru yansıtır. İkincisiyse bu gelen ışıkları tekrar doksan derece kırarak yatay yönde göze iletir. Periskobun bu özelliği teleskop yapı ile güçlendirilir. Periskop, mercekler yardımı ile hedefi yaklaştırma, büyütme özelliği kazanır.

Periskop, prensip olarak ters ve doğru yerleştirilmiş iki dürbünün bir tüp içine yerleştirilmesinden ibarettir. Ters dürbünde cisimler olduğundan daha küçük görülmesine rağmen görüş açısı çok büyüktür. Ters dürbünle genişletilmiş görüş sahası doğru dürbünle tekrar büyütülüp yaklaştırılarak gözlenir. Bu duruma göre görüntüyü büyütmek için üst (ters) dürbün görüntüsünün küçültülmesi; alt (doğru) dürbün görüntüsünün ise büyütülmesi gerekir. Bu işlemler periskop kafasına monte edilmiş kolların elle döndürülmesiyle yapılır.

Periskop Yapılışı

Aşağıda bir karton kutu ve iki düz ayna kullanarak kendi basit yapılı periskobunuzu nasıl yapabileceğiniz anlatılmakta.

Periskop 1

Malzemeler:

  • Boş bir kutu ( Süt kutusu, ayakkabı kutusu olabilir)
  • 2 küçük ayna
  • makas yada maket bıçağı
  • yapışkan bant
  • tutkal tabancası ve tutkal

Adım:1

Periskop 2

Makasla kutunun içeride kalacak fazla kısımlarını keserek düzeltelim.

Adım 2

Periskop 3

Kutunun bir tarafının alt kısmına, karşı tarafın üst kısmına şekilde olduğu gibi aynayı yerleştirerek, aynanın kenarlarından çizerek, aynanın ölçüsünü belirleyelim.

Sonra bu çizgilerden keserek aynanın boyutunda karşılıklı dikdörtgen pencereler oluşturalım. yanlız aşağıda görüldüğü gibi dikdörtgenin bir kısa tarafını kesmiyoruz ve düzgünce çizgi boyunca katlayarak içeri veriyoruz.

Adım 3

Periskop 4

İçeriye doğru kıvrılan bu karton yüzeylerin birbirine bakan yüzlerine aynaları ayrı ayrı bantla yapıştırarak sabitliyoruz. aynalar birbirine bakacak.

Adım 4

Periskop 5

İçeriye doğru verilen bu karton parçalar kesildiği yüzeyle 45 derece açı yapacak.

Adım 6

Periskop 7

Karton parçalarını kenarları tutkallayarak 45 derece açı yapacak şekilde sabitliyoruz.

Adım 7

Periskop 8

Kapağını kapatıyoruz.(Kapağı tutkalla sabitliyebilirsiniz)

Adım 8

Sponsorlu Bağlantılar

Periskop 9

Periskobumuz kullanıma hazır.

Periskop Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Makas yada maket bıçağı kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.Eğer çocuk yaşta iseniz bu yetişkin yardım ve gözetim gerektirir.

Kullanacağınız kutu süt yada herhangi bir gıda kutusuysa dikkatlice içini yıkayınız, sonradan koku yapabilir.
Kutunun içini imkanınız varsa (örneğin ayakkabı kutusuysa) siyah fon kağıdı ile kaplayın.Bu ışık yansımalarını azaltacak ve daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.