Pusulanın Kırmızı Ucu Hangi Yönü Gösterir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Pusulanın kırmızı ucu hangi yönü gösterir?

Cevap:

Kısaca sorunuza cevap vermek gerekirse; pusulanın kırmızı ucu her zaman kuzey yönünü gösterir.

Sorunuza kısaca cevap verdikten sonra pusula hakkında kısaca bilgi vermenin de faydalı olacağını düşünüyorum.

Pusula, kısaca yön bulma aleti olarak tanımlanabilir.Yolculuklarda ve arazi tetkikinde kullanılan bir tür yön bulma aracıdır.

Pusulalar, manyetik, cayroskopikveya bir yıldıza göre yön belirleme prensipleriyle çalışırlar. En eski pusula türü, Dünya’nın manyetik alanına göre yönleri gösteren manyetik pusuladır ve sıklıkla pusula sözcüğü, manyetik pusula ile eşanlamlı olarak kullanılır.

Manyetik pusula, Dünya’nın manyetik alanının doğrultusunu gözlemlemekte kullanılan, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıslaşmış bir iğnedir. Manyetik olmayan bir maddeden yapılmış bir kutu içinde bulunur. Temel organı hareketli bir mıknatıstan oluşan diğer ölçü aygıtları da bu adla anılır.

Pusula Nedir? Pusula Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Pusulanın Renkli Ucu ve Çalışması

Pusulanın aynı doğrultuda ve zıt yönlü bir göstergesi vardır. Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir. (Yakınında bulunan mıknatıs, pusulanın yönünü değiştirir tam doğru yönü gösterememesine neden olabilir.) Pusulada genellikle yönler İngilizce’de bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir.

Kuzey – N ( : North ), Güney – S ( : South ), Doğu – E ( : East ) ve Batı – W ( : West )

Manyetik pusulanın en önemli parçası olan ve bir manyetik alan içerisinde bulunan pusula iğnesi serbestçe hareket edebilecek şekilde pusula gövdesine monte edilmiştir. Pusula iğnesi serbest kaldığında her zaman aynı yönü gösterir. İğnenin sabit olarak aynı yönü göstermesi yeryüzünde iğneyi çeken bir gücün olmasından kaynaklanmaktadır. Yeryüzü bir ucu kuzeye, diğer ucugüneye uzanan devasa bir mıknatıs gibidir. Dünyanın manyetikliği, pusula iğnesinin manyetik kuzeye (manyetik alanın kuzey kutbuna) doğru dönmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  admin
  08 Şubat 2014 - 07:08

  acaba yazıyı nasıl okudunuz merak ediyoruz. yada yazının tamamını okudunuz mu? bu yorumu yaptığınıza göre okumadığınız kesin. yazı içerisinde kalın ve kırmızı renkli olarak şu cümle yer almaktadır “Bu ibrenin renkli ucu daima Kuzey’i gösterir.”. kendi eksikliğinizi başkalarının eksikliği gibi göstererek hayatınız boyunca başarılı olamazsınız.

  Ahmed aGa
  07 Şubat 2014 - 22:08

  Cevap veren politikacımıdır nedir… Çok şey söyleyipte hiçbirşey söylememek diye buna denir.
  Kırmızı ucu soruluyor. Beyefendi (veya hanımefendi) bir sayfa cevap döşeniyor ama soruyu aydınlatmıyor. Bilmiyorsan yazma.
  – Kırmızı uç kuzeyi gösterir.
  yada
  – Kırmızı uç güneyi gösteir.
  diyemiyoresan sus..!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir